Prevladavat će oblačno, povremeno s kišom, a mjestimice i pljuskovima s grmljavinom, prognoza je Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) za Hrvatsku za nedjelju.
Lokalno će biti i obilne kiše, osobito u gorju i na Jadranu. Puhat će umjeren i jak sjeverni i sjeveroistočni vjetar, a na Jadranu umjereno do jako jugo koje će na sjevernom dijelu okrenuti na jaku buru s olujnim udarima. Najviša dnevna temperatura većinom između 16 i 21 Celzijev stupanj, u gorju osjetno niža.
Skliski kolnici
Kolnici su mjestimice mokri i skliski, jak vjetar povremeno usporava promet na autocesti A6 Rijeka-Zagreb između Kikovice i tunela Tuhobić, izvijestio je u nedjelju ujutro Hrvatski autoklub (HAK).
Zbog odrona prekinut je promet Jadranskom magistralom (DC8) između Makarske i Ploča u mjestu Podgora. Obilazak za osobna vozila je: Makarska (DC8) – DC512 – Makarska - Gornji Tučepi – Ž6198 - Gornja Podgora – Podgora (D8), a za ostala vozila: Makarska (D8) – DC512 - Makarska – Ravča – DC62 – Vrgorac - Mali Prolog - ŽC6276 – Mali Prolog - Kobiljača – Kula (Eraci) - LC69086 – Kula (Eraci) - Karamatići - Rogotin (D8).
Zbog održavanja brdske auto utrke "26. NAGRADA STUBIČKIH TOPLICA" danas je zatvorena Sljemenska cesta od naselja Pila do Hunjke od 8,00 do 19,00 sati. Obilazak: Stubičke Toplice- Zagreb- Sljeme- Hunjka i obratno.
Na granici nema čekanja
Na graničnim prijelazima nema dužih čekanja. Od 5. svibnja na graničnom prijelazu Metković zabrana je prometa za turističke autobuse. GP Dvor otvoren je za promet putnika i osobnih vozila.
Zatvoren je granični prijelazi GP Goričan (do 30. lipnja), a promet se preusmjerava na GP Goričan II, GP Vitaljina. Na GP Gunja-Brčko zabrana je prometa za teretna vozila i autobuse (zbog nestabilnosti mosta). Od 9,30 sati u prekidu je brodska linija Dubrovnik-Koločep-Lopud-Suđurađ.
Kao što je jučer najavio HRT-ov meteorolog Zoran Vakula od nedjelje do utorka bit će pretežno kišovito, vjetrovito i prohladno vrijeme. U mnogim će krajevima pasti i obilnija kiša, često u obliku pljuskova praćenih grmljavinom, u nedjelju osobito na Jadranu i u područjima uz njega, kasnije i u sjevernijim krajevima. Ponegdje je moguće i olujno nevrijeme i tuča, a u gorju, posebice višem, od ponedjeljka prijepodne do vjerojatno srijede ujutro i snijeg.
Sredozemna ciklona
U nedjelju slijedi razvoj sredozemne ciklone uz istovremeno jačanje anticiklonalnog bloka iznad Velike Britanije. Takva sinoptička situacija posljedično će uzrokovati novi prodor hladnog zraka sa sjevera kontinenta. Sličnih sinoptičkih situacija jako je nedostajalo tijekom cijele prošle zime i u prvom dijelu proljeća kada nismo imali niti jednu škuru buru, piše Istramet. Čini se da se vremenski obrazac promijenio, te da će se tipična zimska situacija razviti tri mjeseca prekasno. Promjena će biti tako izražena da se na nju u posebnoj objavi osvrnuo i američki Accuweather.
Američki meteorolozi pišu o velikoj proljetnoj oluji koja će u nedjelju i ponedjeljak zahvatiti dijelove Italije i Balkana. Obilni pljuskovi uz mogućnost lokalnih poplava bit će najveća prijetnja, a štetu može pričiniti i olujni vjetar. Najveća mogućnost pojave poplava postojat će na istočnoj obali Italije i na zapadnim obroncima Dinarida, izjavio je meteorolog Tyler Roys. Također, postoji mogućnost aktiviranja klizišta na tom području. Prema njegovim riječima ovakav tip ciklone češći je u zimskom dijelu godine i tijekom ranog proljeća, te je vrlo neuobičajen za svibanj.
I na prognostičkom modelu ICON možemo uočiti zaista ekstremne količine oborina koje se predviđaju u dijelovima Balkana. U samo jednom 24-satnom terminu lokalno bi moglo pasti 150 mm kiše, a ponegdje čak i više! Nakon zahladnjenja u višem gorju valja očekivati i snijeg, dok će se temperature zraka sniziti za više od 10 °C ispod uobičajenih vrijednosti za doba godine! Što se tiče dugoročnih tendencija vremena, čini se kako će nas promjenjivo vrijeme pratiti “do daljnjega”, odnosno barem još 10-ak dana. (P.R./IM), piše Istramet.