Nisu mogle pobjeći /

Obiteljsko nasilje ponovno u porastu: 'Možda su žrtve tijekom karantene smatrale da im je bolje ostati doma'

U prosjeku je žrtva obiteljskog nasilja nezaposlena žena srednjih godina, obično i majka, slabijeg obrazovanja, a nasilje trpi između pet i deset godina

19.9.2020.
14:00
VOYO logo

Od sredine ožujka do danas u Domu za žrtve nasulja Duga u Zagrebu za pomoć se javilo deset žrtava obiteljskog nasilja koje su tražile siguran smještaj. Otkad je karantena završila, telefon im zvoni svaki dan.

"Žrtve su bile zatvorene s počiniteljima, svojim muževima i naravno da im je bilo teže potražiti pomoć jer jednostavno nisu imale mogućnost negdje otići. Možda je i taj virus stvorio jedan strah u svima nama, možda su tad smatrale da im je bolje ostati doma, bez obzira na to koliko im je grozno", kazala je Estera Bašić, socijalna radnica u Domu za žrtve nasilja Duga u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U prosjeku je žrtva obiteljskog nasilja nezaposlena žena srednjih godina, obično i majka, slabijeg obrazovanja, a nasilje trpi između pet i deset godina, bilo da se radi o prijetnjama ili i o tjelesnim ozljedama.

Image
Prilagođeno pandemiji /

Nasilje u obitelji poraslo za 40 posto: 'Gotovo sva komunikacija sa žrtvama bila je putem telefona'

Image
Prilagođeno pandemiji /

Nasilje u obitelji poraslo za 40 posto: 'Gotovo sva komunikacija sa žrtvama bila je putem telefona'

To je sve godinama isto, a ne varira puno ni broj žrtava obiteljskog nasilja. Ipak, od početka karantene, čak je 40 posto više prijavljenih kaznenih djela nasilja unutar obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nemamo porast događaja nasilja u obitelji, imamo 42 posto veći broj kaznenih djela nasilja u obitelji, koja su možda u ranijem periodu bila kvalificirana kao prekršaji, a ove godine smo za isto ponašanje utvrdili negdje da postoje elementi kaznenog djela, a ne samo prekršaja", izjavula je Anita Matijević, voditeljica Odjela kriminaliteta na štetu mladeži i obitelji MUP-a

Svijest o nasilju je ipak iz godine u godinu sve viša, a povećao se i broj prijava žrtava seksualnog nasilja, koje se također najčešće odvija unutar obitelji. U ženskoj sobi tako telefon sve češće zvoni.

"Ukupni podaci za 2019., ali i u početnim mjesecima 2020. su na razini od osam posto preživjelih od nasilja u obitelji, a od ožujka taj broj žrtava od ukupnog obiteljskog nasilja narastao na 23 posto", naglasila je Marijana Senjak, savjetnica u Centru za žrtve seksualnog nasilja.

Porast bi, kažu u Udruzi ženska soba sigurno bio i veći kad bi žrtve bile svjesne svega što trpe i ne znajući da je to seksualno nasilje, a tu je uvijek i strah od osude. Tako će, primjerice, silovanje prijaviti tek svaka deseta žrtva, dok će nasilnici za svoja nedjela u zatvoru odležati u prosjeku do tri godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo