U Tovarniku, na krajnjem hrvatskom istoku, danas se obilježava spomen na dan kada su 1998. godine na tamošnjem groblju pokopani posmrtni ostaci 48 Tovarničana, ekshumiranih iz masovne grobnice nakon agresije 1991. Taj je datum nazvan 'Dan kada je Tovarnik plakao'.
Tovarnik je prije 27 godina dao veliku žrtvu u stvaranju slobodne i neovisne Hrvatske, a imena ubijenih mještana nalaze se na spomen-obilježju i trajno podsjećaju na žrtvu koju su podnijeli.
Vođeni suludom i genocidnom idejom o stvaranju Velike Srbije, združene vojne postrojbe JNA, paravojnih postrojbi iz Srbije i domaćih četnika, slomile su 22. rujna 1991. malobrojnu i slabu obranu sela, nakon čega je započelo sustavno i plansko ubijanje, mučenje, pljačkanje i raseljavanje hrvatskog i nesrpskog stanovništva.
"Ubijanja, premlaćivanja do smrti, izgladnjivanja, svakovrsna tjelesna i psihička mučenja, koja zdravi ljudski um teško može i zamisliti, bila su stravična svakodnevica u kući logoru pok. dr. ĐorđaCvejića, kroz koju je potkraj 1991. prošlo najmanje 300 hrvatskih branitelja i civila, pretežno iz Tovarnika i okolnih mjesta. Ljudi koji nisu ubijeni u toj kući, nakon mučenja su odvođeni pa ubijani i bacani u masovnu grobnicu, u koju je bačen i ubijeni župnik vlč. Ivan Burik, koji je najveći dio svoga svećeništva, punih 28 godina, proveo u Tovarniku. Dio mještana odveden je u logore u Srbiju, najviše u Begejce i Srijemsku Mitrovicu", kaže AntunIvanković, predsjednik Udruge dr. Ante Starčević – Tovarnik.
Nakon okupacije Tovarnika svi Hrvati su morali nositi bijele trake oko ruke i imati bijele plahte na kući, a policijski sat je vrijedio samo za Hrvate.
Galerija
Dodajmo i kako za barbarska ubojstva 75 osoba u Tovarniku još nitko nije odgovarao.