IAKO SU DOKAZANO NEISPLATIVI, DRŽAVA NE ODUSTAJE: /

Svi će morati ugraditi razdjelnike

Image
Foto: Pixsell

Nije još poznato hoće li i u novom zakonu ostati kazne za one koji neće ugraditi razdjelnike

3.1.2018.
18:02
Pixsell
VOYO logo

Ministarstvo energetike kojem na čelu sjedi ministar Tomislav Ćorić ne kani odustati od ugradnje razdjelnika, pokazale su posljednje izjave ministra na tu temu. 'Ne postoje nedvojbeni dokazi o štetnosti, odnosno o negativnim posljedicama ugradnje razdjelnika', rekao je Ćorić. Unatoč studiji Ekonomskog instituta provedene prošle godine, koja je pokazala da razdjelnici za većinu potrošača toplinske energije nisu ekonomski isplativi, razdjelnici će biti u svim domovima.

'Ne postoje nedvojbeni dokazi o štetnosti, odnosno o negativnim posljedicama ugradnje razdjelnika', kazao je Ćorić još u studenom, dok je uoči Božića najavio kako će novi Zakon o tržištu toplinske energije biti izrađen do proljeća te će njime biti uvedeni drugačiji korekcijski faktori za stanove čiji je položaj u zgradama lošiji', piše Novi list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ćorića će zamijeniti Vrdoljak?

U političkim kuloarima priča se kako bi Ćorića na ministarskoj fotelji mogao zamijeniti bivši ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak, koji je već vodio taj resor te kao čelni čovjek Ministarstva uveo obavezu ugradnje razdjelnika uz prijetnju kazni od 50 do sto tisuća kuna.

Oko 104 tisuće kućanstava ugradilo ih je, dok ih je bez razdjelnika preostalo još oko 50.000. Nije još poznato hoće li i u novom zakonu ostati kazne za one koji neće ugraditi razdjelnike, a ne zna se niti tko radi na izmjenama zakona kojim je, između ostalog, uvedeno i fiktivno tržište centralnim grijanjem na kojem opskrbljivači formiraju cijene, bez konkurencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stručnjak s Građevinskog fakulteta i borac protiv razdjelnika Ivica Džeba kaže kako je izjava ministra nečuvena.

Građani će ugrađivati nešto što nije isplativo

'Nečuveno je da ministar Ćorić, doktor ekonomskih znanosti, kaže da ne postoje nedvojbeni dokazi o štetnosti, odnosno o negativnim posljedicama ugradnje razdjelnika. Drugim riječima, za građane nije štetno i nema negativne posljedice ako ugrađuju nešto što nije isplativo', rekao je profesor Ivica Džeba s Građevinskog fakulteta u Zagrebu, koji se nekoliko godina bori protiv obaveze ugradnje razdjelnika.

On strahuje kako obaveza ugradnje neće biti ukinuta jer država strahuje od odštetnih zahtjeva potrošača. Zanimljivo je, kaže, kako više nitko na vrhu ne spominje to da smo zbog direktive EU imali obavezu ugradnje, kao što se spominjalo za Vrdoljaka.

'Lagali su nam', zaključuje Džeba te navodi mogućnost da će HDZ izmjenama zakona uvesti pravo izbora na ugradnju i nove koeficijente obračuna potrošnje za one koji su ih već ugradili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bivši državni tajnik za energetiku, Mostovac Ante Čikotić također navodi kako postoje nedvojbeni dokazi da su razdjelnici ekonomski neisplativi.

'Ako se ne isplate u razdoblju od deset godina, kako kaže studija, onda je to itekakav dokaz. Čudi me što studiju nije uvažio i Ćorić, ekonomist, a nitko je dosad nije ospori', rekao je bivši državni tajnik za energetiku, Mostovac Ante Čikotić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo