Šokantna vijest dočekala je jutros gotovo svakog tko koristi prešutni minus po tekućem računu, a riječ je o više od 800.000 građana. Najkasnije do kraja godine morat će ga smanjiti na najviše 1500 kuna, na koliko je HNB odredio maksimalni iznos takvog, prešutnog minusa. Naime, mnoge banke su koristeći rupe u zakonu, na takve prešutne minuse zaračunavale kamatu veću od zakonom dopuštenih 8 posto, pa HNB s ovom odlukom zapravo želi ukinuti tu lihvarsku praksu a banke natjerati da smanje kamatu na minuse. Međutim ispravljanje jedne nepravde sad prijeti drugom. Da bi građani mogli zatvoriti svoje minuse bez blokade računa, pojedine banke im dobrodušno nude kredite s isto tako visokom kamatom.
Ukidaju se minusi! Ova vijest odjeknula je u sekundi. Ali priča je potpuno drugačija. Ne ukidaju se minusi, nego lihvarski minusi. I to je ogromna razlika ali i dalje ne nužno dobra.
"Potpuno je neumjesno i neprihvatljivo da do potpunog smanjenja dođe u nekom vremenskom roku ljudima treba ostaviti dosta vremena da se snađu", rekao je Tomislav Ćorić, ministar gospodarstva.
O čemu se ustvari radi? Do 2017. postojala je samo jedna vrsta minusa, tržišni standard je bilo dopušteno prekoračenje, na njega su banke po zakonu maksimalno mogle zaračunat kamatu od 8,1 posto. Potom su bankari osmislili novi oblik i nazvali ga prešutno prekoračenje, zaobišli zakon i derali kamate i do 17,3 posto.
I tako je prešutan minus pojeo onaj klasičan. 839 tisuća građana odnosno 95 posto svih minusa je sada prešutno. Slavko Linić donio je zakon prije gotovo 10 godina bankama kojim je htio ograničiti muljanje s minusom.
"Banke su suprotno tom zakonu postupili i dozvolili građanima da uđu u te minuse. Oni su nedopušteni, znači nisu zakoniti. A onda su s visokim kamatama dobar dio građana uopće onemogućili da mogu vraćati takve minus", rekao je Slavko Linić, bivši ministar financija.
Banke namjerno koriste rječnik koji nije jasan nikome kod uvođenja novih opcija – kažu u udruzi Potrošača.
"Da bi razumjeli što piše u općim uvjetima trebate imat nekakav tečaj financija završen ili fakultet ekonomije. Treba razmotriti sve okolnosti ovog slučaja, ono o čemu se može razmišljati je neka kolektivna tužba", rekla je Dijana Kladar, pravna savjetnica Društva Potrošač.
Ali teško da će išta od tužbe biti. Zasad se građani tek mogu nadati da će čim prije stupiti na snagu nova pravila Hrvatske narodne banke. Prešutna prekoračenja će se ubuduće ograničiti na 1500 kuna. HNB preporučuje kreditnu otplatu duga po minusu u 12 rata i to po onoj zakonskoj kamati od 8 posto - što dosad nije bilo moguće. Iz jedne od banaka kod koje postoji 168 tisuća prešutnih prekoračenja za Direkt kažu da će to ponuditi.
Kratkoročni kredit za refinanciranje odobrava se u 100 postotnom iznosu iskorištenog prekoračenja, uz fiksnu kamatnu stopu od 7,3 posto, što predstavlja nižu kamatnu stopu od kamatne stope za korištenje prešutnog prekoračenja, a za ugovaranje ove vrste refinanciranja ne naplaćuje se naknada.
Ali nije ni kamata od 7,3 posto baš mala, kad se zna da banke sad daju svim ostalima najjeftinije kredite ikad. Primjerice država se zadužila ove godine po kamati od 0,01 posto, prosječni stambeni krediti daju se po kamatama između 2 i 3 posto. Iz Udruge banaka u priopćenju kažu da podržavaju sve inicijative koje će štititi potrošače. Dakle iste one potrošače koje su dosad derali s prešutnim kamatama protekle četiri godine.