Osoblje Kliničke bolnice Dubrava prosvjeduje već drugi put, sada nakon što je ta bolnica postala ekskluzivno Covid-19 bolnica.
Kako navode u internom proglasu, prosvjeduju zato "što su Covid-19 bolesnike učinili bolesnicima drugog reda. Liječe se u neadekvatnim prostorima bez osnovnih higijenskih uvjeta, ponegdje bez dnevnog svjetla i bez ispravnih električnih instalacija. Liječe se i doniranim starim respiratorima, u bolnici bez infektologa na punom radnom vremenu i bez mikrobioloskog laboratorija."
Osim toga, zdravstvenim vlastim zamjeraju što su pacijente istočnog dijela grada također učinili pacijentima drugog reda koji nemaju svoju bolnicu i hitnu službu. Podsjećaju da hitni prijem u Dubravi pokriva 350.000 građana.
Nezadovoljni su i zbog premale pomoći u osoblju i opremi koja je stigla iz drugih bolnica u Zagrebu, te upozoravaju da jedino KB Dubrava može izdržati sve potrese i da bi zbog toga trebala biti dostupna svima.
"Ne damo bolnicu, ne damo bolnicu. Ni naše pacijente", poručuju djelatnici ispred KB Dubrava.
Poručuju da se oboljeli od covida liječe u neadekvatnim prostorima.
"U lošim higijenskim uvjetima, na starim respiratorima, bez infektologa. Pacijenti su učinjeni pacijentima drugog reda", rekao je jedan djelatnik.
"Djelatnici KB-a Dubrava učinjeni su zdravstvenim djelatnicima drugog reda", poručio je Josip Ćurić, predsjednik Povjerenstva za kvalitetu KB Dubrava.
Pozivaju ministra da još jednom preispita svoju odluku o tome da KB Dubrava bude COVID bolnica.
"Zgrada KB Dubrava jedina je zgrada zdravstvenog sustava grada Zagreba i Zagrebačke županije koja je statički u stanju izdržati i najrazornije potrese. Zato bi KB Dubrava u ovom trenutku trebala biti tretirana kao jedinstveno mjestu na kojemu zdravstvenu skrb u svakom trenutku mogu dobiti sve skupine građana", istaknuo je Ćurić.
Medicinska sestra Zvjezdana Anaković upozorila je na teške uvjete rada i nedostatak zdravstvenog kadra.
"U sobi nema vode za njegu bolesnika. Imate krevet i bolesnika s kisikom. Trebalo bi biti osam sestara po smjeni, a imamo ih četiri. Po pričanju kolegica manjak je i respiratora", izjavila je Anaković.
Liječnica Antonija Đuzel istaknula je kako je jako nesretna što se u bolnici ne operiraju onkološki bolesnici. "Javnost mora znati - ne liječe kreveti. Ljude liječe ljudi. Ovi ljudi su navikli puno raditi, ne samo u koroni, nego rade godinama, glavna vrijednost ove bolnice su ljudi", istaknula je.
"Jedna sestra ne može njegovati više od 20-ak ili 30-ak pacijenata. Teško nam je ovo vidjeti jer ne možemo nuditi našim pacijentima ono što smo nudili do sada, a još teže mi pada kada moram nazvati svog pacijenta i reći da je otkazana operacija", kazao je neurokirurg Fadi Almahariq.
Puno doktora i sestara su nas napustili zbog nekih stvari koje nisu bile poštene prema njima, jako mi je teško da je više od 50 posto moje generacije otišlo iz ove bolnice, dodao je.
Novi predsjednik Upravnog vijeća KB Dubrava Silvio Bašić, ujedno državni tajnik u Ministarstvu zdravstva, u petak je tijekom prvog prosvjeda zaposlenika potvrdio da će svi bolesnici koji ne boluju od covida biti iz KB Dubrava prebačeni u druge zagrebačke bolnice te da će u KB Dubravi biti osigurano još 200 kreveta za covid pozitivne pacijente.
Izvijestio je kako se radi i na tome da se osigura dovoljan broj zdravstvenih djelatnika i da KB Dubrava ima dovoljno respiratora.