Podsjetimo, koncem kolovoza Vlada je donijela uredbu kojom se Imunološki zavod osniva kao javna ustanova. Tada se s mnogo optimizma očekivalo da će time biti riješen dugotrajni problem Imunološkog zavoda. Jedino pozitivno što se u međuvremenu dogodilo jest da su plaće zapsolenih bile redovne.
Sve teče presporo
Tehnički ministar zdravlja Siniša Varga tvrdi da je tomu tako jer je nastupilo tranzicijsko razdoblje nakon parlamentarnih izbora u kojem se kandidatima ne može jamčiti dugovječnost na tom položaju, ali i stoga što u farmaceutskom sustavu inače sve traje duže.
Dio zaposlenih ne slaže se s tim objašnjenjima. Oni smatraju da, izuzev odluke o njihovim plaćama, sve ostale Vlada nije ispoštovala, te da zbog toga sve teče presporo.
Dioničkom društvu Imunološkog zavoda predstoji sazivanje i odluka skupštine o prijenosu ovlasti i imovine prema državnom zavodu, što je u području ovlasti Ministarstva gospodarstva i DUUDI-ja.
Hitni posao za novu vladu
Iz Ministarstva gospodarstva neslužbeno poručuju da su svoje obveze izvršili, pa će sve odluke vjerojatno čekati novu vladu, a time i izbor novog ravnatelja kojeg će nova ekipa u Banskim dvorima možda tražiti na drugačiji način. Primjerice, natječaj bi mogao biti proširen i na europsko tržište.
Ines Strenja Linić iz Mosta drži da će pitanje Imunološkog zavoda nova vlada i novi ministar morati rješavati već na početku mandata, vjerojatno raspisivanjem novog natječaja, a moguće i angažmanom tzv. 'head huntera'.
U međuvremenu, o Imunološkom zavodu brine v.d. ravnateljica koja zavod priprema za inspekciju proizvodnje virusnih cjepiva u drugoj polovici siječnja, piše N1.