'NITKO NAM SE NIJE JAVIO, PA...': /

Veledrogerije prestale isporučivati lijekove, podigli tužbe, nekoliko bolnica je u blokadi

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Predsjednik udruženja veledrogerija pri HGK, Jasminko Herceg kaže kako im se nitko nije obratio s rješenjem problema duga bolnica te da nisu tema za vlasti

26.7.2019.
18:05
Patrik Macek/PIXSELL
VOYO logo

Veledrogerije su danas objavile kako su prestale isporučivati lijekove nekim bolnicama, što su i najavile na konferenciji za medije prije dva tjedna. Index doznaje kako su sve bolnice u Hrvatskoj dužne veledrogerijama, ali neke skupljaju dug više od 1100 dana. Jasminko Herceg, predsjednik Udruženja veledrogerija pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, rekao je da je nekoliko bolnica blokirano, no da to nisu klinički bolnički centri. Osvrnuo se i na konferenciju za medije te najave akcija, koje su u međuvremenu i poduzete.

"Na njoj smo najavili četiri mjere. Kao prvo, rekli smo da ćemo neke bolnice tužiti, što smo i učinili. Najavili smo da će neke bolnice ostati bez nekih lijekova, što se dogodilo. Rekli smo da će na temelju tužbe neke bolnice biti u blokadi. Danas je primjerice u blokadi jedna bolnica na jugu Hrvatske s iznosom dugovanja od dva milijuna kuna. Kao četvrto najavili smo da ćemo obavijestiti Europsku komisiju jer smo dio jedinstvenog tržišta EU, što znači da bi građani na tom tržištu trebali imati dostupnu zdravstvenu skrb. To u Hrvatskoj sada dolazi u pitanje. Mi smo o tome obavijestili Europsku komisiju. Dakle, ostvarili smo sve četiri najave i sada čekamo neki korak hrvatske vlade kako bismo zajedno pokušali riješiti situaciju“, rekao je Herceg.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
VELEDROGERIJAMA JE DOSTA! /

U Hrvatskoj nema bolnice koja plaća na vrijeme. Kreću s ograničenom isporukom lijekova i tuže tri bolnice

Image
VELEDROGERIJAMA JE DOSTA! /

U Hrvatskoj nema bolnice koja plaća na vrijeme. Kreću s ograničenom isporukom lijekova i tuže tri bolnice

Nitko im se nije obratio

Herceg je neizravno, ali potvrdno odgovorio i na pitanje je li obustavljena isporuka lijekova bez kojih bi nečije zdravlje moglo biti ugroženo, rekavši kako "čak i kada nemamo lijekova za glavobolju, nastaje problem, a što reći o nekim ozbiljnijim stvarima".

A za ozbiljne stvari veledrogerije smatraju odgovornima Vladu te ministarstva zdravlja i financija, koji su, pak, ostali nijemi na njihove zahtjeve.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Otkada smo održali konferenciju za novinare na kojoj smo upozorili na problem, nitko nam se nije obratio. Pokušali smo doći do nekoga odgovornog, međutim, čini se da trenutno nismo tema za vlasti. Nadamo se da nećemo morati ići sa sljedećim korakom u kojem bismo potpuno obustavili isporuku lijekova bolnicama“, poručio je Herceg.

Dva uzroka rastućeg duga

U bolničkim se kuloarima govori kako bi se rješenje ove situacije mogla biti smjena ministra zdravstva Milana Kujundžića, o čemu se u posljednje vrijeme dosta pisalo. Poznavatelji zdravstvenog sustava istuču kako su dugovi i kašnjenja u plaćanju posljedica loše kontrole sustava i kašnjenja isplate izdvojenih sredstava bolnicama. Naime, u vrijeme SDP-ove vlade pokrenuta je objedinjena javna nabava lijekova, koja je trebala smanjiti korupciju i donijeti uštede u od pola milijarde kuna. No, od nje se odustalo. S druge strane posebno skupe lijekove plaćaju bolnice izdvojenim sredstvima, a lijekove na recept plaća HZZO.

Iz HZZO-a tvrde da nisu odgovorni za dugove bolnica, unatoč tome što su nedavno pokrili 200 milijuna kuna njihova duga. Dodaju kako je taj novac bio predviđen za usluge koje bolnice odrađuju za osiguranike Zavoda, odnosno pacijente.

"Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje ne posluje s veledrogerijama, već je u njegovoj nadležnosti plaćanje lijekova, koji se nalaze na listama lijekova HZZO-a, a izdani su na recept u ljekarnama. HZZO za navedene lijekove plaća u ugovorenim rokovima, te ne postoji dugovanje prema ljekarnama“, poručili su iz Zavoda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Opskrba lijekovima nije upitna'

Ministarstvo zdravlja vidi problem u prošlim vlastima, a na tvrdnje Udruženja veledrogerija kako im se nitko nije obratio, odgovaraju kako su u kontinuiranom kontaktu s bolnicama i veledrogerijama.

"Isporuka lijekova bolnicama nije obustavljena, no neke bolnice imaju teškoća s redovitim podmirenjem obveza. Ministarstvo zdravstva je u kontinuiranom kontaktu s bolnicama i veledrogerijama, županijama koje su vlasnici pojedinih bolnica, Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje, kao i Ministarstvom financija, te se intenzivno radi na rješavanju ovog problema“, poručuju iz Ministarstva te dodaju kako pacijenti nemaju razloga za strah, "jer opskrba lijekovima nije upitna".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo