"Problem nije bio u Markiću, nego u pristupu. Dio nas je htio da se prije raspravi koncept i program nacionalne sigurnosti i da se onda adekvatno tome razgovara o osobi koja bi taj program realizirala. Iskazi Markića su bili prekratki da bi se o tome moglo razgovarati", rekao je Tuđman nakon sjednice Odbora, koji je pozitivno mišljenje na Markićevo imenovanje donio glasovima oporbe i Mosta. HDZ-ovi članovi odbora glasovali su protiv.
'Predsjednica i premijer trebali su se prvo dogovoriti oko koncepta domovinske sigurnosti, a onda o čelniku SOA-e'
Tuđman smatra kako su se predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i premijer Tihomir Orešković prije tog imenovanja trebali dogovoriti oko novog koncepta domovinske sigurnosti, a tek tada predložiti najpogodniju osobu koja bi ga ostvarila na čelu SOA-e.
"Živimo u jednoj neugodnoj situaciji koja je naslijeđena, jer od 2002. ne postoji strategija nacionalne sigurnosti koja bi bila ključ i kriterij i za ovaj razgovor. U okviru strategije nacionalne sigurnosti bi i druge strategije trebalo izvesti, a pogotovo u užem sustavu nacionalne sigurnosti. Prema tome, to je jedan naslijeđeni problem koji traje već 14 godina. Samo da podsjetim, postojeći cilj strategije nacionalne sigurnosti je da Hrvatska postane članica NATO-a i EU-a, što jednostavno spada u arheologiju, više nije ni zastarjelo. Mi smo pred daleko složenijim problemima, koji se prema mom mišljenju ne rješavaju samo na način da se traže kadrovska rješenja, a da se ne inzistira na programu", smatra Tuđman.
Podsjeća da je Domoljubna koalicija pripremila program nacionalne sigurnosti "koji nije samo par redaka koji su tamo krivo citirani, nego niz dokumenata i prijedloga zakona". "Prema tome, glasati za to, a da se ne zna hoće li se taj program realizirati imalo bi za posljedicu odreći se tog svog predizbornog programa", uvjeren je Tuđman, koji ističe kako osobno o Markiću ima dobro mišljenje.
Hrebak: Strategija nacionalne sigurnosti je zastarjela, nužna je nova
Izdvojeno mišljenje dao je i HSLS-ov Dario Hrebak. "Stav HSLS-a je da se moramo povoditi time da je Strategija nacionalne sigurnosti zastarjeli dokument koji ne odgovara suvremenim rješenjima. Danas imamo neke nove ugroze i izazove koji ne odgovaraju onome što se nalazi u tom dokumentu. U tom dokumentu iz 2002. godine piše da je strateški cilj Hrvatske ulazak u Uniju i NATO", upozorio je Hrebak.
Najavio je da će u Odboru inzistirati na što skorijem donošenju nove strategije, a kad je riječ o Markićevu imenovanju, kazao je kako mu je "drago da je konačno cijela ta trakavica završena, da SOA ponovno ima ravnatelja i da su svi kotačići u cijelom sigurnosnom sustavu popunjeni". "Uskoro ćemo imati izabrano i Vijeće za građanski nadzor sigurnosnih službi, tako da sustav napokon može funkcionirati", rekao je Hrebak.
Upitan kakva je poruka predsjednici i premijeru, koji su Markića predložili, to da HDZ i HSLS glasuju protiv njega, odgovorio je kako nije razmišljao o njima, nego o Markiću koji je u tom trenutku bio pred njim.
"Razmišljao sam o onome što on može ponuditi da sustav bude bolji i funkcionalniji. Građani moraju biti u prvom interesu, kao i njihova sigurnost, moramo znati je li Hrvatska spremna odgovoriti na sve one probleme koji bi se mogli dogoditi ako neke ugroze prijete stabilnosti Hrvatske", naglasio je Hrebak. Podsjetio je da je Domoljubna koalicija izradila novi koncept domovinske sigurnosti, koji je moderan i odgovara sadašnjem vremenu, te naglasio kako očekuje da Vlada, ako ima neki svoj koncept, taj koncept što prije predloži Saboru.