Mame i bebe su na sigurnom, premještene na kat ispod. Strop se počeo urušavati u petak, a svake minute bilo je sve gore. Sandro je bebica rođena u tim izvanrednim uvjetima. Njegova se majka Karolina Kaštelan zahvaljujući sestrama koje su spretno reagirale nije prepala.
"Nismo primijetili te poplave, vidjeli smo kante i to sve, ali sve je u redu, nismo primijetili da su uvjeti drugačiji, prilagodili smo se. Odnosno, sestre i ljubazno osoblje su sve prilagodili nama da nam bude kao da ništa nije", ispričala je Karolina.
Na Ginekologiji su uništene instalacije, a voda je natopila sobe.
"Mi u ovom trenutku ne možemo koristiti bolesničke sobe i ne
možemo koristiti ambulante. Ambulante za pregled djece i
ambulante za pregled majki.
Mislim da majkama i djeci neće ništa nedostajati, mi smo ih
opskrbili i neće utjecati ništa na njihovo liječenje", izjavila
je Branka Lučić, glavna sestra Klinike za
Ginekologiju.
Na Transfuziologiji je stradao prostor za
proizvodnju transfuzijskih pripravaka i svi laboratoriji za
testiranje krvi darivatelja. Sva uzeta krv sada se šalje u
Hrvatski zavod za transfuzijsku medicinu u Zagrebu. Svi aparati
su, kao i na Ginekologiji, zbog opasnosti od kratkog spoja odmah
isključeni. No, pitanje je rade li.
"Mi se nadamo da aparati nisu stradali, čak ne možemo tvrditi to u ovom trenutku, jer smo odmah isključili sve iz struje, međutim prostori sada ne zadovoljavaju zakonsku regulativu. Mi moramo raditi u vrlo čistim, da ne kažem, polusterilnim uvjetima. Dakle, mi sad apsolutno nemamo uvjete za odvijanje radnih procesa", kaže Sanja Balen, predstojnica Kliničkog zavoda za transfuzijsku medicinu.
U riječkom KBC-u još ne znaju hoće li Ministarstvo pokriti troškove, a šteta bi mogla dosegnuti milijune. Popravci mogu početi tek kada kiša stane.
U svom je lijevanju zamutila i sva izvorišta pa stanovnici riječkog područja moraju prokuhavati vodu. Kiša je danas bila nešto slabija, no već za vikend očekuju se pljuskovi. Rijeka bi tada mogla opet plivati.