oluja u hrvatskoj /

Nevrijeme pogodilo Dalmaciju i Istru: more poplavilo rive, u Puli udari vjetra do 97 km/h!

Na nekim dijelovima obale moreje poplavilo niske rive, ponajviše na srednjem Jadranu, na zadarskom i šibenskom području. U isto vrijeme, u Istri je olujom najviše pogođeno područje Rovinja

10.2.2016.
12:42
VOYO logo

Na snažnom udaru olujnog zapadnog i sjeverozapadnog vjetra danas se našla cijela zapadna obala Istre, a najpogođenije je, prema svemu sudeći, područje Rovinja, gdje je podivljalo more izazvalo poplave i materijalne štete. Ozlijeđenih, prema dosadašnjim informacijama, nema. I dok je na moru divljao vjetar na Ćićariji je počeo padati gusti snijeg. Na Učki je trenutno -3,5 stupnja Celzijusa, piše iPress.

Temperature zraka osjetno su se spustile u cijeloj Istri. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najjači udar vjetra zabilježila je meteorološka postaja u Puli gdje su udari zapadnjaka dostizali gotovo 100 km/h. I drugdje na jugu i jugozapadu poluotoka mjerili smo olujne udare vjetra. U Barbarigi i Fažani vjetar je puhao brzinom od 72 km/h, dok je u nevremenu najpogođenijem Rovinju zabilježen udar od 75 km/h.

More je prelilo, osim rovinjskih ulica, i županijsku cestu na Antenalu, od Tara do Novigrada. U Puli su sa trošnih zgrada u središtu grada padali komadi fasada, pa dok puše jaki vjetar Puljanima se preporuča hodanje po sredini ulica. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Puli udari vjetra do 97 km/h

Image
Foto: Dusko Marusic/PIXSELL

(Dusko Marusic/PIXSELL)

Prošla noć donijela je vrlo turbulentno vrijeme na cijelo područje. Pala je obilna kiša uz mjestimične olujne udare juga, a zatim sjeverozapadnjaka i zapadnjaka, javlja iPress.

Najviše kiše palo je podno Učke. Meteorološka postaja u Poljanama tako je u protekla 24 sata zabilježila čak 107 mm, a kiša je prestala tek oko 8 sati. Sa sjeveroistoka izdvojimo još i Staru Poštu (95 mm), Učku istok (85 mm) te Lupoglav (52 mm).

Obilna kiša zabilježena je i diljem središnje Istre, najviše je palo u Žminju (58 mm) i Pazinu (53 mm). Prema zapadu kiše je bilo značajno manje, tako je u Žućima kod Tinjana zabilježeno "tek" 28 mm. Značajnijih količina kiše bilo je i na Labinštini. U samom Labinu izmjereno je od 38 mm na Fortici do 41 mm u Kazakapama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gledajući cijelo područje najmanje kiše palo je na Cresu (12 mm) te u Puli (11 do 21 mm).

Osim kiše svakako treba spomenuti i vjetar koji je na pulskom području, na Stoji jutros dostizao brzine do 97 km/h! 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pogledajte video koji je na Youtube postavila Francesca Delbianco. (iPress)

Snažno nevrijeme pogodilo Dalmaciju: more poplavilo rive, jak vjetar izbacivao brodice na kopno

Prema najavama, Hrvatsku je zahvatilo nevrijeme s obilnim oborinama, jakim vjetrom i naglim zahlađenjem. 

Na moru je tijekom noći vjetar naglo mijenjao smjer, s juga i južnog vjetra, takozvanog oštra, okretao je na jugozapadni i zapadni koji je podigao razinu mora za dvadesetak i više centimetara. Na nekim je dijelovima obale more poplavilo niske rive, ponajviše na srednjem Jadranu, na zadarskom i šibenskom području.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Snažno nevrijeme pogodilo Dalmaciju: jak vjetar izbacivao brodice na kopno

Image

Snažno nevrijeme pogodilo Dalmaciju: jak vjetar izbacivao brodice na kopno

Dio zadarske Obale kneza Trpimira kompletno je bio poplavnjen, a neke brodice su izbačene na cestu silinom valova. Tijekom noći i jutra jak vjetar prouzročio je probleme i u Brodarici pokraj Šibenika. More je dizalo velike valova i izbacilo na cestu mnogo kamenja. 

Prema podacima na mareografskoj postaji u Splitu razina mora je za oko 55 centimetara viša od srednjaka, od čega je 35 centimetara zbog meteorološkog utjecaja, kombinacije niskoga tlaka i vjetra s mora na kopno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lebićada je bila najsnažnija u noći kada su udari vjetra mjestimice dosezali 90 km/h. Nakon prolazne pulentade, naglo se i kratkotrajno digla tramontana, sjeverozapadni vjetar čiji su udari bili izrazito snažni, u Pazinu oko 130 km/h, na Krčkom mostu zabilježen je udar od čak 198 km/h. 

Nekoliko olujnih udara vjetra pratilo je i naglo zahlađenje koje je u sjeverozapadnom dijelu zemlje u samo jedan sat spustilo temperaturu s desetak stupnjeva na oko 3, kao primjerice u Krapini ili čak na nulu u Varaždnu gdje je prolazno padao i snijeg. Snijeg je zabijelio i Hrvatsko Zagorje i Međimurje. 

Nevrijeme je sredinom dana zahvatilo i istok zemlje, u Gradištu kod Županje udari vjetra iznosili su oko 70 km/h, a temperatura se naglo spustila s 14 na 7 Celzija.

Ovako je to izgledalo u Zadru: 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo