Društvenim mrežama već nekoliko dana kruže fotografije dječjih kašica iz humanitarne pomoći odbačene na jedno smetlište kraj Siska. To je opet pokrenulo lavinu kritika prema distribuciji humanitarne pomoći, osobito prema Crvenom križu koji tobože tako baca vrijedne donacije.
Bila je dovoljna objava nekoliko fotografija bačenih dječjih kašica i odjeće kod Siska da masa komentatora na Facebooku dovede u pitanje cijeli sustav raspodjele humanitarne pomoći na Baniji. Istina je, kako smo doznali, da je riječ o izoliranom slučaju koji sa sustavom nikakve veze nema.
Na području koje se spominje u Facebook objavi odbačene humanitarne pomoći više nema. Iz Crvenog križa kažu kako je moguće da su neki korisnici uzeli više donacija nego što im treba, pa dio odbacili, a iz Grada kažu kako je cijela situacija sanirana vrlo brzo nakon objave na Facebooku.
Upozorenje svima koji dijele, a pogotovo onima koji komentiraju s
velikim izljevima mržnje - dva put razmislite prije
društvenomrežnog zgražanja.
Istina u koju smo se danas sami uvjerili je i da sustav
funkcionira znatno bolje nego prvih dana. Za početak smo se
pridružili jednoj ekipi na terenu.
Osim što su joj donijeli osnovne potrepštine i ispunili obrazac za financijsku pomoć, ekipa je gospođi omogućila i da razgovara sa sestrom u Sloveniji.
Slabovidna gospođa u selu pola sata od Petrinje jedna je od mnogih koji ne mogu sami doći po pomoć.
"Danas je bio nekakav ručak, što ja znam, iz Gorske službe spašavanja bio je neki čovjek. Donijeli su ručak, valjda to svaki dan, nemam pojma uopće", rekla je Ljubica Parilović iz Tremjušnjaka i dodala da su joj došli jedan čovjek i žena.
Ljudi iz Crvenog križa od dana potresa svakodnevno obilaze i najzabitija mjesta po cijeloj županiji.
"Dođemo i pomognemo kako god je ljudima na ovom području potrebno. Što ne možemo mi, zapisujemo i proslijedimo kolegama", kazao je Filip Glavač iz Hrvatskog Crvenog križa.
Pozivi i dalje stižu u dispečerski centar u Petrinji. I pomoć u pravilu kreće odmah.
"Ovdje imamo raspored naših ekipa koje su na terenu, po potrebi ih upućujemo u ta sela da riješe probleme, većinom za ljude koji su slabo pokretni i ne mogu doći do distribucijskog punkta", pojasnio je Ivan Usmiani iz Hrvatskog Crvenog križa.
A i sabirni centar u Petrinji izgleda posve drukčije nego prvih dana - planina odjeće, deka i drugih donacija pod ovom kupolom do danas je nestala - odnosno pretvorila se u pomno sortirano, po veličinama složeno odlagalište. Do danas su, među ostalim, ukupno podijeljene 764 tone hrane, gotovo pola milijuna litara vode, 363.000 toplih obroka, gotovo 2800 grijalica, više od 60 tona odjeće. U Crvenom križu su svjesni da je trebalo vremena da se sustav uhoda, a i donacija sada pristiže manje.
"Razlika je u tome što sada dolaze donacije koje su nekako pametnije strukturirane, na način da, bilo da su tvrtke ili fizičke osobe, da se nama jave, raspitaju se što je to što treba, i onda na osnovu toga formiraju svoju donaciju i dovoze. To je jako dobro jer donose točno ono što ljudima treba", kazala je Katarina Zorića, glasnogovornica Hrvatskog Crvenog križa.
I gradonačelnica Siska govori pohvalno o svemu što radi Crveni križ, za razliku od civilne zaštite i stožera.
"Iznenadila me njihova nepripremljenost, njihova nekoordinacija i to da smo se mi prva dva dana snalazili sami, kroz neka svoja poznanstva i doslovno, ružno je reći, ali moljakanja da nam se nešto dostavi. Onda kada je ustrojen Stožer ta je komunikacija formalizirana, ali i dalje nije dvosmjerna", rekla je Kristina Ikić Baniček, gradonačelnica Siska.
Komunikaciju sa svima koji trebaju nastavlja Crveni križ, njihovih 160 volontera na terenu je i sutra od jutra, i ondje planiraju ostati dok god bude potrebno.