'Neće se to razviti u rat, možda dođe do nekih čarki i pucanja'

O aktualnim događajima na Korejskom poluotoku razgovarali smo s Denisom Avdagićem, direktorom Organizacije za promicanje sjevernoatlantskih integracija (OPSA) i portala NATO.hr.

5.4.2013.
12:56
VOYO logo

Na samom početku dao je do znanja da je uvjeren da se aktualne prijetnje neće razviti u rat, pa ni u uvod u ozbiljniji oružani sukob. Isto tako, siguran je da će se "vikanje nastaviti".

"Možda dođe do nekih čarki, pucanja i slično, ali ni u tom slučaju žrtava neće biti, nego će se raditi o iskazivanju snage Sjeverne Koreje. To su dobro poznate prijetnje da mogu ići do krajnjih razmjera, na kojima oni uvijek staju", kaže Denis Avdagić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se tiče uključivanja NATO-pakta u sukob i najkatastrofalnijeg scenarija, u kojemu će SAD zatražiti pomoć te organizacije, Hrvatska neće imati puno veze s tim.

Simboličan broj vojnika?

"Korejski poluotok je daleko od Hrvatske, a mi ne posjedujemo nikakvu visoku tehnologiju koja bi nekome mogla zatrebati u takvom sukobu – nemamo brodove, avione, podmornice... Sve ono što SAD ima u okviru NATO-a. Oni ipak drže polovinu strateških resursa", kaže Avdagić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimalo nas je postoji li mogućnost da u sukobu sudjeluju i naši vojnici.

"Ne vjerujem. Možda na neki način. Ako će se to i dogoditi, broj angažiranih vojnika će biti simboličan i tu već govorimo o mogućnosti otvaranja nove mirovne misije, za koju bi bio potreban prevrat i tu već govorimo o iznimno hipotetičkim situacijama. U tom slučaju, uostalom, ne vjerujem da bi misiju vodio NATO nego UN", kazao nam je Avdagić i poručio da time hrvatske građane u principu ne treba zamarati.

Stvari su se ipak promijenile

Ipak, priznaje da su se neke stvari promijenile kad su u pitanju prijetnje Sjeverne Koreje, koje uglavnom služe za vršenje pritiska zbog izvlačenja hrane i goriva od Zapada i zaplašivanje susjeda, bez ikakvog obzira prema građanima Sjeverne Koreje.

"Sada je drugačije jer na čelu imamo mladog vođu, a i sankcije su rigoroznije – u njima sudjeluje i Kina, koja bi najviše mogla izgubiti u slučaju sukoba zbog vala izbjeglica, kriminala i droge koji bi se prelili preko njihovih granica", navodi. Nadalje, jedna sankcija osobito je bolna vlastima Sjeverne Koreje, koje su navikle na mondeni život.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Narod Sjeverne Koreje gladuje, ali vlast, za razliku od naroda, nije zatvorena. To su ljudi školovani u Švicarskoj, koji vrlo dobro znaju kako se živi, što je Rolex i kako se uživa u luksuzu. A sadašnje sankcije odnose se i na luksuznu robu u kojoj je režim obilato uživao", ističe direktor portala NATO.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo