Nekretnine, umjetnine... /

Ne uplati li Sanader 17,5 milijuna kuna, prijeti mu ovrha: Evo bez čega bi sve bivši premijer mogao ostati

U javnosti se već postavilo pitanje - može li se ići ovrhom na imovinu koja je blokirana (kao osiguranje naplate štete) u drugom postupku?

24.5.2019.
15:23
VOYO logo

Nakon što je Vrhovni sud u četvrtak objavio pravomoćnu presudu protiv Ive Sanadera u slučaju "Planinska" bivši premijer dobio je rok od 15 dana da u proračun uplati gotovo 17,5 milijuna kuna. Još nije poznato hoće li uspjeti u tome, no ako ne uplati traženi iznos, kreće prisilna naplata.

Čak 10 milijuna kuna te milijun eura imovinska je korist koju je, prema presudi Vrhovnog suda, u slučaju "Planinska" pribavio bivši premijer Ivo Sanader.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj iznos od 17,5 milijuna kuna Sanader će morati uplatiti u državni proračun. Ne uplati li to u zadanom roku, kreće prisilna naplata, pojašnjava za tportal odvjetnik Branko Šerić.

"Sve je po pravilima Ovršnog zakona. Ako to ne uplati u roku koji mu je sud dostavio da plati, ide ovrha. Prvo ide ovrha na računima, a onda i na nekretninama", pojašnjava Šerić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sanaderu je dobar dio imovine blokiran u slučaju "Fimi media", no većina te blokirane imovine ne glasi na njega. U tom slučaju Sanaderu i njegovoj obitelji blokirano je 78 računa, no samo njih sedam glasi na njegovo ime. Na tim računima, prema pisanju medija, ukupno ima oko 35.800 eura te 115.000 kuna.

Što se pak tiče nekretnina, vila u Kozarčevoj, stanovi u Splitu te nekoliko zemljišta procijenjeni su na 8,4 milijuna kuna. No problem je u tome što ne glase na Ivu Sanadera. Vila u Kozarčevoj, u kojoj živi obitelj Sanader, upisana je na njegovu suprugu Mirjanu Sanader te na njezina pokojnog oca Ivu Šarića. Stanovi u Splitu također su upisani na Sanaderovu obitelj, kao i kuća s voćnjakom i oranicom u Krapju te zemljište na Braču.

VEZANA VIJEST

Na ime Ive Sanadera ipak glasi pozamašna kolekcija slika i umjetnina. Riječ je o 430 slika i drugih umjetnina koje je policija zaplijenila u vili u Kozarčevoj, a čija se vrijednost procjenjuje na gotovo milijun eura. Uz to, Sanaderu su oduzete slike koje je skrivao kod Stjepana Fiolića, zatim slike koje su nađene u jednom od splitskih stanova te slike koje su krasile zidove jedne od njegovih konzultantskih tvrtki. S obzirom na to da su među njima i djela Vlahe Bukovca, ne čudi da je taj dio umjetničke imovine procijenjen na 418 tisuća eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je Sanaderu i obitelji blokiran dobar dio imovine, jer se u slučaju "Fimi media" išlo na tzv. prošireno oduzimanje imovinske koristi, u slučaju "Planinska" može se oduzeti samo imovina koja glasi na ime Ive Sanadera.

Što se pak tiče mirovine, Sanader je još prije nekoliko godina otišao u mirovinu i mjesečno bi trebao dobivati oko 10 tisuća kuna. Prema Ovršnom zakonu, ovrha se može provoditi i nad mirovinom, no ipak ne cijelom. U slučaju da je mirovina veća od prosječne neto plaće po zaposlenom u RH (od siječnja do kolovoza prethodne godine), od ovrhe se izuzima svota od dvije trećine neto plaće u RH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U javnosti se već postavilo pitanje - može li se ići ovrhom na imovinu koja je blokirana (kao osiguranje naplate štete) u drugom postupku, no Šerić kaže da tu ne bi trebalo biti problema.

"Ide se redom, nema veze gdje je što blokirano. Jer država je blokirala i država se naplaćuje. I sukno i škare su u rukama države", poručuje Šerić za tportal.

Ako se pak država ne uspije naplatiti ovrhom, Sanader će ostati zadužen prema državi, pojašnjava Šerić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo