Mnoge samohrane majke i u manjem postotku očevi našli su se u situaciji da im bivši supružnik prestane plaćati alimentaciju. I dok se dugovi gomilaju, mnogi ne znaju što mogu učiniti, iako imaju pravomoćnu presudu o obveznom plaćanju alimentacije.
"Plaćao mi je alimentaciju i to onoliko koliko je htio i onda je odjednom u kolovozu stao s uplatama! Tri mjeseca nije mi dao ni kune i ne znam što bih učinila, s obzirom da nigdje ne radi", ispričala je za Glas Slavonije Osječanka S.B..
U sličnoj situaciji našla se i S.L., koja je svoju pravdu "istjerala" pomoću odvjetnika dodijeljenog joj od Hrvatske odvjetničke komore. No mnoge bivše supruge ne znaju što uopće mogu učiniti kako bi se uspjele isplatiti.
Ako bivši supružnik sam daje novac, odnosno, to za njega automatizmom odrađuje poduzeće, neće biti nikakvih problema. No prestane li raditi i nema sredstava za plaćanje, njegova obveza ne prestaje.
Prema riječima Mire Brnjevarac iz Općinskoga suda, tužitelj može predložiti ovršni postupak najprije na pokretninu (osobni automobil ili sl.), a potom i na nekretninu. Nema li supružnik u vlasništvu ni jedno ni drugo, ići će se na ovrhu drugim pokretninama, odnosno, uređaja koji su u kući.
"Događa se da supružnik zataji honorarni rad, odnosno rad u 'fušu' i u tom slučaju drugi supružnik može ga prijaviti inspekciji. Ono što je važno jest da se za sve ove postupke najprije pribave potrebni podaci iz policije, katastra, HZMO-a i sl. Isto tako, ako se dug nakuplja nekoliko mjeseci, tužitelj treba neprestano biti informiran o tome je li se nešto promijenilo, je li se zaposlio, kupio automobil i sl., odnosno, voditi računa o rokovima zastare", pojašnjava Brnjevarac.
Značajno je to što se ovrha u postupku za alimentaciju nalazi ispred svih eventualnih drugih ovrha na plaću i naplaćuje se retroaktivno.
U 2009. godini na Općinskom sudu u Osijeku zaprimljeno je 69 prijedloga za ovrhu za uzdržavanje. Od toga broja, 61 postupak je na novčanoj tražbini, odnosno plaći ili mirovini, šest na pokretninama te dvije na nekretninama. Sredinom listopada ove godine na novčanoj tražbini bilo je 67 postupaka, šest na pokretninama te osam na nekretninama.
Prethodni članci:
arti-201010240271006 arti-201007290642006