događaj visokog rizika / Napeto na festivalu ojkača - ispred dvorane policija i branitelji: 'Tko je osuđen za zločine?'

Image
Foto: Nikola Ćutuk/PIXSELL

U Hrvatskom domu je, uz jako policijsko osiguranje i unatoč prosvjedu branitelja, održan 3. festival ojkače

20.10.2018.
21:08
Nikola Ćutuk/PIXSELL
VOYO logo

U Hrvatskom domu je, uz jako policijsko osiguranje i unatoč prosvjedu branitelja, održan 3. festival ojkače u organizaciji SKD Prosvjeta pododbor Petrinja.

Više pogledajte u našoj fotogaleriji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon brojnih polemika, prosvjeda hrvatskih branitelja i kolovoške odgode, u Petrinji se u subotu bez ijednog incidenta, ali uz naglašenu nazočnost policije, održao Treći festival ojkače. 

Između organizatora festivala, petrinjskog pododbora Srpskoga kulturnog društva "Prosvjeta" i Koordinacije petrinjskih udruga proisteklih iz Domovinskog rata, ostvaren je svojevrsni kompromis, pa su uz društva iz sastava Prosvjete, te jedno društvo iz Beograda, na festivalu nastupila i dva hrvatska društva, Kamen Bukovica kod Benkovca i HKUD Mošćenica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Branitelji su ipak sudionike priredbe ispred Hrvatskog doma, dočekali velikim transparentom, na kojem je pisalo: "Tko je osuđen za zločine na Banovini? Petrinja - Kostajnica - Baćin - Kostrići - Banska Struga - Glina - Joševica".  

Predsjednik braniteljske Koordinacije Darko Dumbović obrazložio je nezadovoljstvo branitelja. "Ovaj je festival podijelio petrinjsku i hrvatsku javnost i zahvaljujući našim udrugama postao je međunarodni i multukulturalni. Iako pjevanje ojkača nije petrinjska tradicija, pa čak niti za okupacije Petrinje, zahtijevali smo da ojkače u tom slučaju pjevaju svi koji tu vrstu pjesme baštine, i Hrvati, i Srbi i Bošnjaci. Ako taj festival opstane, to ne smije biti nacionalno okupljanje, jer smo svjedoci da je svako nacionalno okupljanje u Petrinji loše završilo", rekao je Dumbović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Festival je otvorio predsjednik kluba zastupnika SDSS-a u Hrvatskom saboru Boris Milošević, koji je napomenuo kako je važno da se ovaj festival održi, i kako je dobro da organizatori nisu odustali od njegovog održavanja. Ova priredba je važna za očuvanje kulturnih vrijednosti, što znači da Srbi i svi ostali mogu javno manifestirati svoju kulturu. A ojkače, kako je rekao, povezuje Srbe i Hrvate, kao i druge narode koji žive na ovim prostorima.

Na kraju je Milošević zahvalio Gradu Petrinji i gradonačelniku Darinku Dumboviću, koji su pomogli da se festival ipak održi. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Festivalu, koji je počeo intoniranjem hrvatske himne, uz Borisa Miloševića, su bili nazočni konzul Republike Srbije u Zagrebu Nenad Maščić, predsjednik SKD-a Prosvjeta Mile Radović, petrinjski gradonačelnik Darinko Dumbović, paroh petrinjski Saša Mićević i drugi gosti.

Glazbeni izričaj ojkanje je nematerijalano kulturno dobro upisano na nacionalnu listu nematerijalne kulturne baštine Republike Hrvatske i među ugrožene fenomene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatsko ojkanje, ostatak prastarog ilirskog i prailirskog pjevanja s područja antičke Dalmacije (današnja Dalmacija, BiH i Crna Gora), koje su Hrvati usvojili i sačuvali, od 2010. godine nalazi se na UN-ovoj listi kulturne tradicije kojoj je potrebna hitna zaštita.

Ojkavicu ili ojkalicu, pretežno s područja dalmatinskog zaleđa, izvode pjevači (muški ili ženski) koristeći različite tehnike potresanja glasa posebnim načinom pjevanja "iz grla". Svaka pjesma traje koliko i dah glavnog pjevača. Mnogo je starija od 'gange' ili 'rere' (Imotski, Sinj, Hercegovina). To vrlo staro pjevanje u kome muzikolozi gledaju najstarije oblike višeglasja puno je starije od srednjovjekovne "dijafonije", od koje se razvila kasnije klasična polifonija. U prošlosti je taj  način pjevanja služio i za svakodnevnu komunikaciju prilikom obavljanja raznih poslova i za zabavu, ojkavicom su se slale poruke momcima ili curama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U petak je ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek u Petrinji, gdje je otvoren Interpretacijski centar baštine Banovine, istaknula da se nematerijalna kulturna baština se nikako ne smije miješati s događajima iz naše nedavne prošlosti.

"To je jedan izražaj u različitim dijelovima Hrvatske i susjednih država i nije usko vezan uz pojedine etničke skupine. Smatramo da, bez obzira na to što netko može osjećati određenu osjetljivost prema nekim temama, posebno u svjetlu stradanja Petrinje u Domovinskom ratu, nikako se ne smije kultura, a posebno nematerijalna kulturna baština, miješati s tim događajima iz naše nedavne prošlosti", rekla je hrvatska ministrica kulture. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U tom smislu mi ne možemo u našoj današnjoj suverenoj, demokratskoj državi osjećati ugrozu ili strah od bilo kakvih kulturnih izričaja. Vjerujem da će se taj festival, kao i svi drugi festivali koji njeguju bilo nematerijalnu kulturnu baštinu većinskog naroda ili nematerijalnu kulturnu baštinu neke od manjina, odvijati bez smetnji uz uvažavanje i poruku da čuvajući kulturnu baštinu gradimo i njegujemo jedno demokratsko društvo u kojem će svi moći slobodno izražavati svoju kulturnu tradiciju", rekla je tada ministrica Obuljen Koržinek.  

FNC 18
Gledaj užvio 13.srpnja
VOYO logo