APEL MINISTRU HORVATU / 'Namjerno i svjesno se uništava 3. Maj i opstruira svako potencijalno rješenje za opstanak'

Image
Foto: Goran Kovačić/Patrik Macek/Pixsell

U 3. Maju ističu da je firma dovedena u loše stanje pod vodstvom Percana

1.10.2018.
9:48
Goran Kovačić/Patrik Macek/Pixsell
VOYO logo

Predstavnik radnika u NO Juraj Šoljić  uputio je otvoreno pismo ministru gospodarstva Darku Horvatu kako bi "izrazio zabrinutost i  ukazao na alarmantno loše stanje u koje je doveden 3.MAJ tijekom posljednjih pet godina s osobitim naglaskom na posljednje dvije godine pod vodstvom direktora Maksimiliana Percana.

Njegovo pismo prenosimo u nastavku:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Naime, ovim putem ne želim ponovno isticati problem pozajmica od 523 mil kn, 313 mil kn koje su cesijom prenesene u Uljanik ili udjele u brodovima u iznosu od 103 mil kn , nego želim ukazati na činjenicu da sadašnji brodovlasnici Siem i Algoma ne žele i ne mogu naći zajednički jezik niti s direktorom Percanom, a niti s Upravom Uljanika. Problem leži u tome što će 1.10. 2018. godine i kanadski brodovlasnik otkazati Ugovore i 3.MAJ će biti doveden u još gore stanje. Iako je brodovlasnik iznimno zadovoljan kvalitetom već ranije izgrađenog i predanog broda 732 i želi kod nas u brodogradilištu završiti i gradnje 733 i 527, a prema nekim naznakama možda i 528, direktor Percan ne želi kao niti Uprava Uljanika da se navedeni dogovor postigne. S brodovlasnikom se nije razgovaralo, a ono malo što je Prodaja Uljanika razgovarala, nije im ponuđeno ili dogovoreno NIŠTA.

VEZANE VIJESTI

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smišljeno i unaprijed organizirano kako bi se potpuno uništio 3.MAJ

Naime, problem leži u tome da Uljanik i 3.MAJ imaju istog direktora nabave, prodaje, projektnog ureda i financija koji sjede u Puli i 3.MAJ im nije prioritet. I dok se u Uljaniku brodovlasnicima nude mogućnosti da se brod prenese u njihovo vlasništvo, te da brodovlasnik sam financira materijal i plaća rad, „našim“ brodovlasnicima tako nešto nije nikada ponuđeno. Na žalost ne mogu se oteti dojmu da je sve ovo smišljeno i unaprijed organizirano kako bi se potpuno uništio 3.MAJ. 

Neću Vas zamarati činjenicama kako je 3.MAJ dobro i kvalitetno brodogradilište, ali sama činjenica da brodovlasnici i nakon svega još žele završiti i graditi brodove kod nas dovoljno govori za sebe. Na žalost ovdje se radi o namjernom i svjesnom uništavanju 3.MAJ-a i opstruiranju svakog potencijalnog rješenja koji bi doveo do toga da 3.MAJ opstane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dvostruki kriteriji za Uljanik i 3. MAJ

Zahvaljujem i Vama i Vladi RH kao i lokalnim vlastima koji su se uključili u pronalaženje rješenja, ali na žalost to se neće dogoditi dok o nama odlučuje Uljanik, dok smo od 10 prioriteta koji se trebaju platiti mi 21. prioritet i to sve svjesno i namjerno. Ponovno napominjem da se radi o dvostrukim kriterijima za pulsko i riječko brodogradilište jer dok se Uljaniku nude sve mogućnosti i uvijek je u prvih 10 prioriteta plaćanja, 3.MAJ nema takvu mogućnost jer je politika unutar Grupe takva da se svjesno uništava 3.MAJ. S direktorom Percanom ne žele razgovarati niti brodovlasnici, niti dobavljači, a niti radnici jer su svi izgubili strpljenje njegovim namjernim nečinjenjem NIŠTA. Šteta koju je on uzrokovao je nemjerljiva i to ne samo u štetno potpisanim aneksima nego i u novoosnovanoj firmi 3.MAJ 723 d.o.o. koja je prema njegovim riječima osnovana za gradnju broda 723, ali je meni kao članu Nadzornog Odbora Brodogradilišta 3.MAJ uvid u poslove vezane za ovu novogradnju zakonski onemogućen.

Lim se vozi u Vodnjan, troškovi su veći

Napominjem da će teret svih gubitaka po ovoj novogradnji pasti na brodogradilište 3.MAJ, a ne mogu dobiti niti informaciju da li se gradnja 723 nalazi u Knjizi narudžbi i vlasništvu 3.MAJ-a ili novoosnovane firme. Također tu je i panel linija koja se nalazi u Vodnjanu, a koju je 3.MAJ bez znanja Nadzornog Odbora kupio, te predstavlja ulaganje na tuđoj imovini, te je kao takvu ne može koristiti za rad na svojoj lokaciji. Direktor Percan ne želi je premjestiti u Rijeku nego bi se limovi trebali voziti na rezanje u Vodnjan što bi dodatno povećalo i onako visoke troškove gradnje broda. Nadalje, tu je i problem blokade 3.MAJ-skog računa za kojeg se ne radi gotovo NIŠTA od već spomenutih direktora koji su našli način riješiti blokadu računa drugih društava u Grupi, ali ne i našeg 3.MAJ-skog.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iskreno vjerujem da znamo i možemo graditi brodove, ali ne s ovom Upravom i ne s Uljanikom. Stoga Vas molim da nam pomognete za početak barem pronaći način da se organizacijski ljudi koji se nalaze u Rijeci, ali organizacijski pripadaju Uljanik Brodogradilištu, vrate nama u 3.MAJ i da nam stavite Kriznu Upravu kako bi mi dok se ne izdvojimo iz Uljanik Grupe bili samostalno trgovačko društvo u pravom smislu te riječi s našom nabavom, prodajom, financijama i svim ostalim potrebnim službama s direktorom koji može i hoće raditi u interesu 3.MAJ-a, a  ne u interesu Uljanika.  
Mi u Rijeci više ne možemo čekati jer će nas zatvoriti i uništiti bez mogućnosti da pokažemo kako znamo i možemo.

"Svi smo mi taoci ove Uprave"

Država je u procesu Restrukturiranja u 3.MAJ uložila 847 mil. kn likvidnog novca, no na žalost odlukama svih direktora od 2013. godine taj novac većinom je završio u drugim društvima Uljanik Grupe, a mi smo bačeni na koljena. Još Vas jednom molim da nam pomognete i stavite Kriznu Upravu koja će zaštititi interese 3.MAJ-a, Vas kao Vlade RH koja je ovdje uložila puno više od onih 847 mil kn, malih dioničara koji ne mogu sami štititi svoje interese jer su to uglavnom stari bivši 3.MAJ-ci, ali prije svega da zaštitite ove ljude koji tu žele raditi jer njihovo pravo na rad ne može više zaštititi nitko osim Vas. Na žalost svi smo mi taoci ove Uprave i ove u Rijeci i one u Puli i zato Vas molim zaštitite znanje, tehnologiju, industriju, zaštitite radna mjesta, dajte nam mogućnost da mi svojoj djeci pustimo brodogradnju u nasljeđe da i oni mogu biti ponosni brodograditelji kao što MI to JESMO. Ne donese li se uskoro odluka o daljnjem tijeku rješavanja ovog problema, na žalost sve će biti uzaludno."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osuđujemo sve one koji odgovornost za budućnost Uljanika žele prebaciti na radnike

Predsjednica Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije (SIKD) Marina Cvitić u ponedjeljak je u Puli ocijenila kako svi dosadašnji događaji u vezi s Uljanikom upućuju na najgori scenarij, da brodogradilište ne može preživjeti, a povjerenik tog sindikata u Uljaniku Rajko Kutlača osudio je sve one koji odgovornost za budućnost Uljanika žele prebaciti na radnike.

"Svi dosadašnji događaji oko Uljanika upućuju na najgori scenarij odnosno na scenarij u kojem pulsko brodogradilište ne može preživjeti, jer su glavni dionici Programa restrukturiranja, a to su Vlada, Uljanik i strateški partner još daleko od finalnih dogovora koji bi omogućio rješenje" ,rekla je Cvitić na konferenciji za novinare.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 Istaknula je da to što sindikati koji djeluju u Uljaniku još nisu dobili odgovor na tri dopisa koja su uputili premijeru Andreju Plenkoviću i ministru gospodarstva Darku Horvatu, govori u prilog tomu da brodogradnja očito nije strateška djelatnost  Vlade, a nije ni industrija.

  "Smatramo nedopustivim što Uprava društva i jedinica lokalne samouprave razmišljaju zatražiti izjašnjavanje radnika o tome što žele na prostoru Uljanika. "Takve ideje su sumanute i licemjerne. Umjesto da preuzmu odgovornost za sve ono što su do sada napravili i za budućnost  Uljanika, oni odgovornost za ono što se može dogoditi žele prebaciti na radnike, što je krajnje neodgovorno" , istaknula je čelnica SIKD-a .

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 Ako ideja o izjašnjavanje bude realizirana, ovaj će sindikat pozvati radnike da to bojkotiraju, rekla je Cvitić.

Rješenje problema ne može se naći na lokalnoj razini

 Istaknula je da se ne može oteti dojmu kako je to pokušaj da se u igru uvuku sindikati i radnici kako bi bili sudionici prljavih igara "temeljem  kojih će se ostvarivati davno zacrtano plan u kojem tu više neće biti brodogradilišta."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 Cvitić je naglasila kako se, zbog izostanka jasnog i nedvosmislenog stava Vlade, stvara dojam da je između "dva zla treba izabrati manje zlo, odnosno da se prihvati Plan restrukturiranja s Kermasom, jer u protivnom slijedi stečaj". 

"Stečaj će biti samo ako to žele sudionici ovog Programa restrukturiranja odnosno Vlada, Uprava i strateški partner uz podršku lokalne politike". To je ucjena i to neće biti u interesu radnika. U svim tim planovima radnici neće sudjelovati i osuđujemo sve one koji takvu opciju predlažu" - poručila je Marina Cvitić dodajući kako raspolaže informacijom da su dosad osigurana sredstva za isplatu samo pola plaće za rujan radnicima Uljanika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 Istaknuvši da su se radnici Uljanika i građani Pule osam dana za redom, dok je trajao štrajk i prosvjed  zbog neisplate plaće za srpanj izjasnili da žele opstanak Uljanika i brodogradnje, povjerenik SIKD-a Rajko Kutlača novinarima je rekao kako se problem Uljanika i 3. maja svodi na to želi li Vlada ili ne  brodogradnju ili će se opredijeliti samo za turizam i za trgovinu.

"Rješenje problema ne može se naći na lokalnoj razini, jer ono traži ogromna sredstva koja lokalna sredina naprosto nema. Zabrinutost, nepovjerenje i nervoza radnika su na maksimalnoj granici te stoga tražimo sastanak s premijerom a ne s pomoćnicima ministra odnosno zahtijevamo sastanak s vrhom da nam se jasno kaže hoće se ili neće opstanak brodogradnje u Hrvatskoj" - zaključio je Kutlača i istaknuo kako sindikati i radnici nisu krivi za nastalu situaciju u Uljaniku i stoga neće niti preuzeti krivicu.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Skriveno u raju
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo