Ulazak u Europsku uniju donio je nova pravila koja pristalicama domaće hrane bitno kompliciraju život.
"Ja kupujem tele i što onda? Mi zovemo ovlaštenog veterinarskog inspektora koji vam izdaje putovnicu za to tele i ide se na registrirani objekt za klanje", kazao nam je vlasnik farme goveda i mliječnih krava u Potnjanima Branko Kolak.
Kad kupac doveze svoje grlo do ovlaštene klaonice - primjerice u Bilogori, ako je tele mlađe od šest mjeseci, klanje će mu naplatiti 125 kuna. Ako je starije, usluga će koštati više od 300 kuna. I to nije sve!
Klaonice uzimaju glavu s dijelom vrata, iznutrice, rep i kožu. Nazivaju to petom četvrti. Glava, crijeva i kosti se moraju zbrinuti kao otpad.
Dok neki privatnici koriste status ovlaštenih klaonica i samovoljno odlučuju o pravilima, poznata mesna industrija u Slavoniji ima drukčija pravila.
"Mi subjektu fakturiramo uslugu klanja na osnovi cijene te pete četvrti, a subjekt nama fakturira vrijednost pete četvrti. I onda se to sve izravna", kazao je direktor proizvodnje u Mesnoj industriji Ravlić Andrija Čeh.
Dakle, ako se iznutrice žele zadržati, vlasnik teleta plaća uslugu klanja koliko koštaju iznutrice. Takva je praksa u cijeloj Europi.
Takva praksa svojim farmerima pod određenim uvjetima ipak dopušta klanje stoke na farmama. Hrvatski farmeri to godinama bezuspješno traže od resornog ministarstva.
"Dobivamo direktno kupce na gospodarstva naša, s druge stranezapošljavala bi se dodatna radna snaga, a isto tako veterinarska inspekcija i veterinarske organizacije imale bi dodatni posao", dodaje Kolak.
"Za razliku od nekih drugih zemalja Europske unije koji imaju samo jednu ili dvije kalonice, mi imamo dovoljan broj klaonica. Relativno su i dobro raspoređene i nema nikakvog valjanog razloga, vodeći računa o zdravlju ljudi, da mi razmišljamo o dopuštanju takvih stvari", izjavio je Damir Agičić, pomoćnik ministra poljoprivrede za veterinarske poslove i sigurnost hrane.
No kupac bi na farmi izabrao grlo, platio bi ga po cijeni za kilogram mesa, imao bi kontrolu i ne bi imao dodatni trošak prijevoza u klaonicu. I što je najvažnije, znao bi što jede - jer ono što kupuje i nosi kući.