Nakon sto je RTL objavio da se u Orehovicu dovodi kamionima mulj iz zagrebačkog pročistača, u ponedjeljak je stiglo do reakcije. Na teren su izišli - policija, inspektori ministarstva zaštite okoliša i poljoprivrede, te župan i načelnik.
Kako doznaje naš reporter, inspektori ministarstva poljoprivrede te zaštite okoliša ujutro su se u općini sastali s načelnikom Orehovice, međimurskim županom i policijom. Inspektori su posjetili jednu od lokacija za koje se sumnja da služi kao odlagalište mulja, u mjestu Podbrest, općina Orehovica. Sumnja se da se mulj iz Zagreba dovozi na tri lokacije u općini.
VIŠE O TEMI:
Kako neslužbeno doznajemo od jednog lokalnog stanovnika, na državnu zemlju u njegovom zakupu prošlog je tjedna stiglo šest šlepera s muljem, navodno iz Karlovca. Njemu je rečeno da je stiglo iz Karlovca. Tvrdi da se radi o ukupno 130 tona mulja, od kojih je 30 tona u međuvremenu odvezeno.
Mulj u Orehovici
Inspektori ministarstva poljoprivrede tvrde kako takav materijal ne smije stajati na hrpi poput deponija, što je protivno državnim zakonima. Službeni propisi dozvoljavaju 1600 kg po hektaru, ali uvjeti su strogi. Policija je danas uzela uzorke koje će poslati na analizu pa vidjeti o kakvom je mulju riječ i postoje li u njemu prevelike količine teških metala i ostale opasne tvari.
Tvrtka koja se bavila ovim poslom, trebala je mulj odvoziti u Drniš na spaljivanje, a ne u Međimurje na polja. Također, firma koja je to preuzela i organizirala prijevoz za to, neslužbeno nije imala dozvole. Tvrtke koje su odbijene na spornom natječaju za odvoz mulja tvrde da se radi potpuno nelegalno, što će također biti predmet policijske istrage.
Lokalne vlasti tvrde kako o dovozu mulja nisu ništa znale. Župan je naredio da se u Čakovcu u laboratoriju analiziraju dodatno uzorci s još nekoliko lokacija. To bi trebalo biti gotovo za 10-ak dana.