NAKNADA IZ BOLJIH VREMENA: /

Sjećate li se regresa? Većina ne zna ni što to znači

Image
Foto: PIXSELL, Marko Jurinec

Regres je nekada bio neizostavna novčana naknada zaposlenima koju danas isplaćuje sve manje poslodavaca.

8.7.2015.
12:39
PIXSELL, Marko Jurinec
VOYO logo

Regres kao jednokratna naknada koja se u pravilu isplaćuje uoči godišnjeg odmora, nije zakonska obveza već je regulirana kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu. Dio poslodavaca njegovu neisplatu objašnjava time da im je od regresa važnija isplata božićnica i uskrsnica, odnosno novčanih naknada vezanih uz velike blagdane.

Ovisi o kolektivnom ugovoru

Iako smo nacija u kojoj svi priželjkuju raditi u javnoj i državnoj službi, a njezine službenike počesto naziva uhljebima, javni i državni službenici u 2015. ostali su kratki za regres – njegova isplata uskraćena im je, kao i božićnice, odlukom saborske većine krajem ožujka, piše Glas Slavonije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Tamo gdje je regres reguliran kolektivnim ugovorom uredno se isplaćuje i mi na tome inzistiramo. Negdje je to u novcu, negdje u robi. Tamo gdje nema kolektivnog ugovora, regres je često pitanje odluke od danas do sutra", kaž0 predsjednica Sindikata trgovine Hrvatske (STH) Zlatica Štulić, dodajući kako većina od 180 tisuća ljudi zaposlenih u trgovačkoj branši ne prima regres.

Njezin kolega Šimo Orešković, predsjednik Sindikata zaposlenih u poljoprivredi, prehrambenoj i duhanskoj industriji i vodoprivredi (PPDIV), kaže da su regresi u toj branši regulirani kolektivnim ugovorom, ali da se negdje isplaćuju u novcu, a negdje u bonovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U novcu ili u bonovima

"Regres se nekako povezuje s prošlim vremenom, više se posljednjih godina forsira isplata božićnica i uskrsnica. Tamo gdje se isplaćuje, gleda se da se neoporezivi dio dohotka podijeli na regres, božićnicu i uskrsnicu. Dok ga neki veliki sustavi u našoj branši obavezno isplaćuju, druge velike kompanije iz sektora poljoprivredno-prehrambene industrije, koja ima oko 55 tisuća zaposlenih, umjesto njega za božićne blagdane, obavezno isplaćuju tzv. trinaestu plaću", kaže Orešković.

U drvoprerađivačkoj industriji, koja broji oko 19.700 radnika, kaže čelnik Sindikata drvne i papirne industrije Željko Govedić, regres prima između sedam i devet tisuća radnika, a njih 70 posto dobiva ga u novcu, prosječno 1.000 kuna.

Isplaćuju ga Podravka, Agrokor, farmaceuti...

"Među tvrtkama koje ga isplaćuju, isplaćen je dosad u njih 50 posto. Iako se za našu branšu kaže da je izišla iz krize, njezini radnici to na svojim novčanim pravima još nisu previše osjetili. Granski kolektivni ugovor vrijedi do 1. listopada i regres je bio jedan od uvjeta, jer je većina radnika u ovoj branši praktički na minimalcu. Gledali smo da se kroz neoporezivi dio, i kroz regres, radnicima kompenziraju tako male plaće", kaže sindikalist Govedić.

Inače, vodeći u isplati regresa su farmaceutska industrija, zatim Podravka i Agrokor, dok se najmanje isplaćuje u trgovini, građevinarstvu, tekstilnoj i kožarskoj industriji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

net.hr/Glas Slavonije

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo