Državni zavod za zaštitu prirode ističe da je u Hrvatskoj do danas izumrlo pet vrsta ptica gnjezdarica, a jedna od njih je i kudravi nesit (Pelecanus crispus). Navode i da on je u zadnjih 50 godina zabilježen tek nekoliko puta u Kopačkom ritu te da se zato neizmjerno vesele što je Hrvatsko ornitološko društvo izvijestilo o pojavi jedne jedinke kudravog nesita na ušću Neretve.
Voditelj Ornitološke postaje Hrvatskog ornitološkog društva u Metkoviću Bariša Ilić u tijeku redovita motrenja i brojenja ptica u rano nedjeljno jutro 20. ožujka na ušću Neretve uočio je kudravog nesita u gnijezdećem ruhu. Raspitivao se među lokalnim ribarima i doznao da je nesit doletio između 16. i 18. ožujka i da se stalno zadržava oko ušća Neretve.
Naime, 1905. ornitolog Juraj Kolombatović objavio je da se kudravi nesit na Neretvi još gnijezdi, ali da mu brojnost naglo pada, a oko 1950., za ponovnih istraživanja, utvrđeno je da su izumrli i da ih više uopće nema, zbog vrlo intenzivna lova na ptice i ribarenja, a onda i opsežnih melioracija.
Tijekom motrenja ptica 80-ih godina 20. stoljeća vrlo se rijetko mogla uočiti bilo kakva patka ili liska, čaplje su bile malobrojne, vidljive pojedinačno ili u vrlo malenim jatima, a gnjurci, ronci, plijenori, žličarke.... malobrojni i neredovito su se pojavljivali.
Pri svakom brojenju bili su uočeni brojni i uporni lovci (krivolovci) koji su i danju i noću lovili ptice močvarice. U početku 21. stoljeća takav način lova ipak pomalo slabi i usporedno ptičji svijet, sporo i postupno, postaje sve bogatiji, pa se otprilike od 2007. taj proces naglo ubrzava, najviše zahvaljujući policiji koja sprječava krivolov.
Također, napominje se da je englesko ime otkrivene ptice Dalmatian Pelican i da je po tom imenu poznat diljem svijeta, a to je ime upravo i dobio po neretvanskoj, na žalost, izumrloj populaciji.
Vezani članak:
arti-201008240445006