Naime, birači iz Hrvatske koji znaju da će se zateći u inozemstvu 22. siječnja, kada bi se trebao održati referendum o pristupanju EU, morat će se registrirati za glasovanje u inozemstvu najkasnije 15 dana prije referenduma pri diplomatskom-konzularnom predstavništvu Hrvatske u kojem namjeravaju glasati.
U Londonu može, negdje u Hrvatskoj - ne
No, glasači koji imaju prebivalište u Hrvatskoj, ali će na dan održavanja referenduma biti negdje drugdje u Hrvatskoj, neće moći glasati na referendumu jer je Ministarstvo uprave takvo tumačenje propisa dostavilo Državnom izbornom povjerenstvu.
To znači da će, primjerice, Riječanin koji za vrijeme održavanja referenduma ode na izlet u London moći glasati na referendumu, ako se prethodno registrira, ali Riječanin koji putuje u Zagreb ili tamo studira, to neće moći učiniti, osim ako se ne vrati u svoje prebivalište, piše Novi list.
Problem bi trebao riješiti DIP
Ministarstvo uprave se u prvom se slučaju pozvalo na Zakon o popisu birača, a u drugom slučaju na Zakon o referendumu. Pretpostavlja se da će DIP razriješiti ovaj problem i dati naputak, odnosno obvezatne upute, kao što je davao određena tumačenja propisa i za nedavnih parlamentarnih izbora.
Inače, o ovom problemu se u srijedu priopćenjem oglasio i GONG, koji smatra da ovakva tumačenja propisa diskriminiraju građane i neopravdano im uskraćuju pravo glasa na referendumu.