Ekonomistica sa Zagrebačke škole za ekonomiju i menadžment, Vedrana Pribičević, prokomentirala je Nacionalni plan oporavka i otpornosti, koji je Vlada pokazala javnosti tek nakon velikog pritiska oporbe, što smatra poraznim.
"Ono što definitivno dominira Planom su državne investicije, investicije u državnu u infrastrukturu, što nije privatni sektor i nije gospodarstvo. Dokument je vrlo opsežan i mislim da je predugačak, previše je raznih stavki koje su sitne, nekakav IT, digitalizacija sudstva… Po dva-tri milijuna kuna za svaki projekt. Izgleda mi, na prvi pogled, kao podobno mjesto, kao rasadnik korupcije. To je moja prva impresija kad sam vidjela dokument”, rekla je Pribičević za N1.
Smatra da je važno razlikovati europski plan od hrvatskog. "Europski je ambiciozniji od, usudila bih se reći, Marshallova plana kojim se Europa obnavljala nakon Drugog svjetskog rata. Vjerojatno je to najveći plan oporavka napisan ikad, supervažan, superbitan, generacijska prilika. No ono što smo vidjeli u planu u Hrvatskoj ne odgovara tome", naglasila je Pribičević.
Dodaje da su neke stavke samo prepisane iz planova javnih tvrtki koji bi bili realizirani da nije bilo pandemije te dodaje kako bi veliki problem mogao nastati pri povlačenju europskih sredstava. "Taj novac jest na raspolaganju, ali njega treba povući. Tu će biti problema. Hrvatska je povukla samo 16 posto sredstava iz prošle omotnice, a to znači da imamo ozbiljan problem s povlačenjem europskog novca. Primjerice, Poljska je povukla oko 80 posto. Ne znam kojom crnom magijom bismo odjednom, preko noći, trebali naučiti kako povlačiti europski novac", zaključila je Pribičević.