NA IZBORE ŠTO PRIJE: /

SDP želi iskoristiti domoljubni zanos i male ekonomske pomake

Image
Foto: PIXSELL, Goran Stanzl

Posljednja istraživanja političkog raspoloženja javnosti blagu prednost daju desnoj koaliciji okupljenoj oko HDZ-a, s tim da ni vladajuća lijeva koalicija ne zaostaje puno.

17.8.2015.
15:18
PIXSELL, Goran Stanzl
VOYO logo

U tom smislu, kao termin izbora već se uvelike spominje polovica studenog koji bi SDP mogao iskoristiti zbog patriotske klime osnažene vojnim mimohodom, odustajanjem od arbitraže sa Slovenijom, ali i drugim adutima, smatra politički analitičar Berto Šalaj.

Image
SPREMA SE NOVI PRORAČUN: /

Izbori će biti već u studenom!?

Image
SPREMA SE NOVI PRORAČUN: /

Izbori će biti već u studenom!?

"Žele iskoristiti pozitivan zamah, ovo okretanje prema patriotizmu i uspjehe na ekonomskoj mikrorazini poput povećanja industrijskog izvoza. To bi onda bio razlog zašto idu na izbore u studenome", prenosi Šalajevu izjavu Glas Slavonije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najavljene koalicije izazivaju pomutnju

Dok čeka odgovor nekoć čvrstog koalicijskog partnera IDS-a, SDP najavljuje koalicije i s dijelom seljačkih i bivših pravaških stranaka. To će, po Šalajevom mišljenju, izazvati pomutnju među biračima.

"To je borba, pokušaj da se taj dio biračkog tijela, a koji SDP sigurno ima, a on je između 25 i 30 posto, da se dodatno proširi. Vjerujem da je tu i dodatan element, a to je da se dio birača zbuni jer tko je sad jedna seljačka stranka koja je s HDZ-om, jedna je sa SDP-om, SDP ide u koaliciju s bivšim pravašima", objašnjava Šalaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Živi zid i OraH bez identiteta

Prema posljednjim istraživanjima, jedine dvije stranke koje još prelaze prag su Živi zid i Orah. No, politički analitičar Davor Gjenero smatra da su to stranke bez konkretne organizacije, identiteta i članstva.

"OraH nije stranka koja bi bila konsolidirana i imala čvrstu mrežu i ona će se vjerojatno do izbora do kraja ispuhati. Živi zid će vjerojatno ući u idući saziv parlamenta, ali njima, ako žele funkcionirati kao relevantna politička stranka, treba dugotrajan proces izgradnje stranačke mreže. To je vjerojatno najteži mogući politički posao", kaže Gjenero.

Ograničen domet stranaka "ispod 2 posto"

Na političkom spektru sve je više i manjih stranaka, koje zasad podržava manje od dva posto birača, poput MOSTA nezavisnih lista Bože Petrova, Josipovićeve Naprijed Hrvatska, Reformista Radimira Čačića ili 365 zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića. Gjenero smatra da one mogu osvojiti u nekoj izbornoj jedinici mandat ili dva i postati "marginalno parlamentarne", ali bez većeg utjecaja na buduću vlast.

Glas Slavonije / Danas.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo