Pružanje pomoći /

MVEP: hrvatska diplomacija radi na slučaju hrvatskih pomoraca zadržanih u Angoli

Image

Ministarstvo će nastaviti pružati pomoć u svrhu što skorijeg rješavanja slušaja hrvatskih pomoraca zadržanih u Angoli

13.6.2017.
20:35
VOYO logo

Ministarstvo vanjskih i europskih poslova priopćilo je u utorak da hrvatska diplomacija radi na slučaju hrvatskih pomoraca s broda "Suton Tide" koji su zadržani od ožujka u Angoli pod optužbom za krađu goriva, te da će im nastaviti pružati svu potrebnu konzularnu pomoć u cilju što skorijeg rješavanja njihova slučaja. 

"Hrvatski državljanin V.M. koji plovi na brodu MV 'Suton Tide', pod zastavom Vanuatua, obratio se e-mailom veleposlanstvu RH u Portugalu 27. ožujka, navodeći da je s hrvatskim državljaninom D. J. i cijelom posadom broda MV 'Suton Tide' raznih nacionalnosti zadržan u angolskoj luci Soyo te da su im oduzete putovnice", kaže se u priopćenju MVEP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz Sindikata pomoraca Hrvatske ranije su izvijestili da se radi o pomorcima Vanji Maričiću i Dušku Jelači koji su već tri mjeseca prisilno zadržani u Angoli zbog navodne krađe goriva s broda "Sutton Tide" na kojemu su plovili, ocjenjujući da je riječ o optužbi bez argumenata. Sindikat je pritom optužio hrvatsku diplomaciju "koja na rješavanju sudbine dvojice svojih državljana nije učinila gotovo ništa".

MVEP kaže da je veleposlanstvo u Lisabonu nakon primanja e-maila stupilo u kontakt s veleposlanstvom Angole u Portugalu te im od tada uputilo četiri diplomatske note, a da je odgovor stigao tek 7. lipnja. U njemu veleposlanstvo Angole izvješćuje da su dvojica hrvatskih državljana zadržani od 27. ožujka zbog sumnje u krijumčarenje i ilegalnu prodaju goriva te da slučaj vodi
Državno odvjetništvo pri odjelu kaznene istrage Soyo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Veleposlanstvo RH je o slučaju obavijestilo i počasnu konzulicu RH u Angoli, Albino Assis Africano koja je u kontaktu s lokalnim vlastima te joj je obećano da će biti redovito izvještavana o navedenom slučaju, kaže MVEP.

Dodaje da je veleposlanstvo o slučaju obavijestilo i Delegaciju EU u Angoli "koja će sukladno svojim mogućnostima pomoći u njegovu rješavanju".

Veleposlanstvo je u kontaktu i s predstavnicima vlasnika broda, a u praćenje navedenog slučaja uključeni su i odvjetnik hrvatskog državljanina koji se obratio veleposlanstvu, Stožer za koordinaciju
aktivnosti u slučajevima ugroze hrvatskih pomoraca u međunarodnoj plovidbi pri MMPI RH te Sindikat pomoraca RH.

"Djelovanjem djelatnika veleposlanstva RH u Portugalu zajedno s kolegama iz veleposlanstava državljana koji su također zadržani, hrvatskim državljanima i njihovim kolegama vraćene su putovnice. Hrvatski državljani trenutno se nalaze na 'nadgledanoj slobodi', ne smiju napustiti teritorij Angole i obvezni su se jednom tjedno javiti nadležnom sudu do zaključenja postupka", kaže se u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo dodaje da je veleposlanstvo u Lisabonu u stalnom kontaktu s hrvatskim državljanima, "prema kojima se angolske vlasti odnose korektno, a predstavnik brodara i dalje im plaća smještaj i prehranu u hotelu, imaju lokalnog odvjetnika i prevoditelja na hrvatski jezik kao i zdravstvenu skrb".

MVEP putem Veleposlanstva RH u Portugalu i dalje će pružati svu potrebnu konzularnu pomoć hrvatskim državljanima u cilju njihove zaštite i što skorijeg rješavanja njihovog slučaja, dodaje se u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo