Ministarstvo unutarnjih polova (MUP) izvijestilo je da je iduća srijeda, 21. rujna, prvi "Europski dan bez poginulih u prometu" i pozvalo građane da se priključe projektu Edward i pridonesu povećanju sigurnosti svih sudionika u prometu.
Na svojoj mrežnoj stranici MUP navodi da je Inicijativa TISPOL-a za smanjenje smrtnog stradavanja i ozljeđivanja u prometu na europskim cestama, u suradnji s Europskom komisijom, političarima, nositeljima strategija i partnerima u području sigurnosti cestovnog prometa iz cijele Europe odabrala 21. rujna za početak projekta Edward, čiji je cilj - dan bez poginulih u prometu na europskim cestama.
Zajedničkim se trudom značajno može pridonijeti daljnjem smanjenju smrtnog stradavanja i teškog ozljeđivanja u prometnim nesrećama, kao i nastojanju da takvo stanje bude konstanta, jer, svaki bi dan trebao biti Edward dan. Stoga je na TISPOL-ovoj web stranici započelo odbrojavanje do ključnog datuma, a svi koji to žele mogu na stranici položiti zakletvu.
Iz tog razloga vas i mi, nevezano uz to jeste li predstavnik državnih institucija, privatnih organizacija, javnih agencija, dobrotvornih organizacija, škola, fakulteta ili ste jednostavno pojedinac kojemu je stalo, pozivamo da se pridružite, podržite projekt polaganjem zakletve i time pridonesete smanjenju rizika i povećanju sigurnosti svih sudionika u prometu, stoji u pozivu MUP-a objavljenom na mrežnoj stranici na kojoj je i link za TISPOL.
Jednom kad položite zakletvu, ispišite je i istaknite na vidljivom mjestu i neumorno svima objašnjavajte što je to, poručuje MUP i građanima predlaže da organiziraju događaje kojima se podiže svijest za nužnost smanjenja rizika i očuvanja života u prometu.
U statističkim podacima o sigurnosti na cestama Europske komisije za 2015. objavljenim u ožujku ove godine stoji da je broj poginulih u prometu u Hrvatskoj u odnosu na godinu ranije porastao za 13 posto.
Na milijun hrvatskih stanovnika, u 2015. godini u prometu su poginule 82 osobe što Hrvatsku smješta na treće mjesto crne statistike. Najmanje poginulih ima Švedska, 27, a najviše Rumunjska i Bugarska s 95.
Na cestama EU-a prošle je godine život izgubilo 26 tisuća osoba,
što je 5,5 tisuća manje nego 2010. godine, no u odnosu na 2014.
godinu nije došlo do poboljšanja.
Komisija procjenjuje da je u prometu na cestama EU-a ozlijeđeno
oko 135 tisuća osoba, a da socijalni troškovi nastali zbog
smrtnih slučajeva i ozljeda u prometu, kao što su rehabilitacija,
zdravstvena skrb i materijalna šteta, iznose barem 100 milijardi
eura.
Ove godine Komisija je prvi puta objavila takve statističke podatke, jer su države članice EU-a počele dostavljati usporedive i pouzdane informacije o teškim ozljedama u cestovnom prometu, stoji u njezinom izvješću.
Prema podacima PU Zagrebačke na njezinom je području do početka rujna ove godine zabilježeno gotovo dvostruko više smrtno stradalih nego u istom razdoblju lani. Do rujna ove godine poginula je 41 osoba u 36 prometnih nesreća.