DRŽAVA IM UZIMA NOVAC /

Muke života u Hrvatskoj: Brojni moraju raditi kako bi se prehranili umjesto da uživaju u mirovini

Oni s najnižim mirovinama još uvijek nemaju pravo raditi, a da im države ne uzme dio novca

30.6.2021.
7:28
VOYO logo

Vlada je na javno savjetovanje pustila prijedlog izmjena Zakona o mirovinskom osiguranju. Bit će donesen po hitnom postupku, a odnosi se na korisnike obiteljske mirovine. Naime, i njima bi se moglo omogućiti da rade na pola radnog vremena. Što se krije iza ovakvog zakona i što o njemu misle umirovljenici, a što njihovi predstavnici? 

U životu se dovoljno naradila i vrijeme bi sada najrađe provodila s unucima. No, mirovina je mala pa 67-godišnja gospođa Ivanka razmišlja naći posao na nekoliko sati dnevno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To bi bilo jako dobro jer ipak neki dinar kao doprinos uz ovaj dosadašnji budžet ipak bi bilo više i mogao bi si priuštiti i kupiti ono što ne kupuješ", kazala je umirovljenica Ivanka Jambrešić.

U čemu ste najbolji? 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U čemu? U čišćenju, spremanju, peglanju. Peglati ne volim baš".

A tko voli!

"Da hahah".

No, dok zakon ne stupi na snagu može jedino raditi na crno jer je, poput 220.000 hrvatskih umirovljenika, korisnica obiteljske mirovine. U 93 posto slučajeva to su žene. Gospođa Ivanka je uzela 70 posto mirovine pokojnog supruga. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kad sam išla u mirovinu moja bi bila 800 kuna, a sa njegovom sam ipak išla sa 1340", pojasnila je Ivanka Jambrešić. 

I da je obje dobila ne bi bilo dovoljno za život. No, Vlada s ovim prijedlog nije izašla zbog dobrobiti umirovljenika. Između redaka se da iščitati nešto drugo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Želimo omogućiti jedan dodatni kontinent svih onih koji žele raditi samom tržištu rada s obzirom na nedostatak radne snage s kojim se borimo", poručio je ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović.

No, borci za prava umirovljenika negoduju i tvrde - nema ravnopravnosti jer oni s najnižim mirovinama još uvijek nemaju pravo raditi, a da im države ne uzme dio novca. 

"To su umirovljenici koji su i za života bili toliko siromašni da nisu uspjeli ostvariti svoju vlastitu mirovinu nego su morali dobiti tzv. najnižu. Kad zbroje svoje pola plaće za pola radnog vremena oni zapravo moramo reći izgube po 500, 600 kuna", smatra predsjednica Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe Jasna A. Petrović.

Image
RTL Danas /

Umirovljenici bi mogli zadržati i dio mirovine partnera nakon njegove smrti. Ali, hoće li se to odnositi baš na sve?

Image
RTL Danas /

Umirovljenici bi mogli zadržati i dio mirovine partnera nakon njegove smrti. Ali, hoće li se to odnositi baš na sve?

Saborski zastupnik Silvano Hrelja, najnoviji saveznik Vlade Andreja Plenkovića, kaže - borit ću se za ista prava svih umirovljenika. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ako to nije predviđeno u prijedlogu zakona ja ću tu intervenirat sigurno sa amandmanom. Mislim da, u ovim novim odnosima s Vladom, da bi trebali uvažiti i taj moj zahtjev", rekao je Silvano Hrelja.

Bez obzira što dio umirovljenika želi raditi, žalosno je da su mnogi na to prisiljeni umjesto da u zasluženoj mirovini - bezbrižno uživaju. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo