Kašete će ove godine ostati prazne. U njima neće biti domaćih jabuka jer ih je mraz uništio.
"Procijenjena šteta na voćnjaku od četiri hektara, direktni gubitak svodi na 160 tona budućeg uroda jabuka. Znači, po hektaru smo očekivali nekakvih 40-ak tona. De facto, mraz je uništio sve", kaže proizvođač jabuka Danko Dežđek.
U Dankovu voćnjaku zasađeno je preko 3000 stabala. A ništa bolje nisu prošli niti njegovi kolege. Financijska šteta je velika.
"Troškovi koji će biti, koje koristimo svake godine, su i dalje na snazi. Znači, održavanje voćnjaka, špricanje, uređivanje. Financijska šteta je procijenjena negdje između 250 i 300 tisuća kuna", kaže Danko.
Šest županija proglasilo je elementarnu nepogodu, a poljoprivrednici bi informaciju o šteti mogli dobiti tek kad u Saboru imenuju Državno povjerenstvo za procjenu od elementarnih šteta.
Na tržicama se još može pronaći domaće, ali na jesen će se jesti uglavnom uvozno voće i povrće.
"Svako gospodarstvo je osjetilo. Naš je voćnjak stradao, rane jagode... A i u plastenicima smo imali neke štete", kaže vlasnik OPG-a Senad Hujić.
Proizvođači su platili danak, a platit će ga i kupci jer će cijene rasti.
Ni proizvođači koji su osigurali svoje nasade, neće tako lako do odštete. Mnogi od njih moraju je tražiti na sudovima.
Gost RTL-a Danas bio je predsjednik Hrvatske voćarske zajednice Željko Banjavčić koji kaže da je u obilasku voćnjaka ustanovljena šteta između 80 i 100 posto.
"Uništene su sve vrste voća; jabuka, trešnja, šljiva, breskva, nektarina, višnje, orasi, lješnjaci... Šteta je ogromna", kaže Banjavčić i dodaje da bi cijene voća mogle rasti i do 50 posto.
"Ministarstvo će tražiti od Europske unije pomoć. Međutim, ja apeliram i na lokalnu samoupravu, na županije i na samu državu, da ozbiljno shvati ove štete jer bi nepokrivanje troškova moglo imati nesagledive posljedice", rekao je Banjavčić.