Broj novozaraženih u padu, ali u padu i interes za cijepljenje. Pa se došlo i do ideje - tko uzme booster dozu, manje će plaćati dopunsko.
"Naravno da nam, to svjedočimo već dvije godine, penalizacija nije bila opcija, ali na neki način nagrađivanje, pa ako je riječ i o popustu na cijenu police dopunskog osiguranja - apsolutno da", kazao je ministar zdravstva Vili Beroš.
No, građanima ideja nije sjela i ne misle da će uroditi plodom.
"Nikoga neće takve stvari dodatno poticati. Tko se neće cijepiti, neće se cijepiti. Nije da daje ne znam što, to je dopunsko zdravstveno", kazao je Tomislav Šalinović iz Velike Gorice.
"Ma mislim da neće, da se dolazi do manipulacija s tim cjepivima i pokušavanja rješavanja tih doza koje su preostale. Da se ne okarakterizira kao promašaj", kazao je Mate Tadić iz Zagreba.
"Ma smiješan je s tim izjavama. To je, mislim, fakat ono - ludo", kazao je Šimica Galić iz Zagreba.
Dopunsko trenutačno košta 70 kuna, a koliko bi za one s booster dozom - ministar ne otkriva. Detalji se još bruse.
"Na taj način radimo ono što je potrebno, nagrađujemo ljude koji brinu o svome i tuđem zdravlju. Jer cijepljenjem se smanjuje stopa hospitalizacija, smanjuje se stopa komplikacija, cijepljenjem se smanjuje stopa post COVID simptomatologije", kazao je Beroš.
Pa ipak, zainteresiranost je slaba. Još prije nekoliko mjeseci u Hrvatskoj se cijepilo oko 30 tisuća ljudi na dan, a sada i više od 20 puta manje.
"Pa da, već neko vrijeme se bilježi pad zainteresiranosti za cijepljenjem. Obično kroz dan bude od 300 do 1500 cijepljenih osoba", kazala je Vesna Višekruna Vučina, epidemiologinja HZJZ-a.
Booster dozu do sada je primilo oko 880 tisuća građana, a plan je Ministarstva da nagrada za njih u vidu jeftinijeg dopunskog zaživi na jesen.
"I u devetom mjesecu razmišljamo o tome. Prema tome, vremena ima", kazao je Beroš.
Ali ne i za cjepivo. Dosad je zbog isteka roka trajanja uništeno gotovo 300 tisuća doza, a u skladištu stoji još oko 2 milijuna.