Mostovci Marićevoj reformi najviše zamjeraju podizanje PDV-a u ugostiteljstvu s 13 na 25 posto te povećanje PDV-a na kruh i mlijeko, lijekove i ortopedska pomagala. Također smatraju kako porez na dohodak treba imati više stopa, a da najveća među njima treba iznositi 50 posto.
"Nije podizanje PDV-a u ugostiteljstvu samo pitanje poskupljenja cijena, to stvara puno veće probleme u djelatnosti. Otvara se pitanje investicija u ugostiteljstvu i hoteljerstvu u turističkoj zemlji kakva je Hrvatska", kažu u Mostu odakle su na negativne učinke reforme upozorili i samog ministra financija.
Dio mostovaca smatra kako bi se stopa PDV-a u ugostiteljstvu mogla podizati postupno do 2018. kada bi trebala biti smanjena opća stopa PDV-a. U slučaju da prihvati njihove kritike Marić bi morao rušiti cjelokupnu reformu, kojoj je polazna točka, kako je ranije kazao, podizanje stope PDV-a u ugostiteljstvu.
Rezerve spram PDV-a za struju i odvoz smeća
Most ima rezerve i kad je u pitanju smanjenje PDV-a na isporuku električne energije i odvoza smeća, te povećanje PDV-a na kruh i mlijeko. Smatraju kako ne mogu građanima reći da će im se ono što izgube povećanju cijene na kruha i mlijeka vratiti kroz smanjenje PDV-a na struju kad će cijena struje poratsi s obzirom na naknadu za obnovljivu energiju.
No, dok mostovci neslužbeo negoduju, premijer Andrej Plenković u javnosti je iznio stav po kojem je uvjeren da će HDZ-ov politički partner podržati njihove korake. Kazao je kako je njegova stranka u široj aktivnosti snezibiliziranja partnera te da su im pristupili i kroz saborske klubove.
"Normalno je da ima određenih pitanja i potreba za dodatnim informacijama, pa i sugestijama i eventualnim modifikacijama. U saborskoj proceduri vjerujem da će svaki od zastupnika, pa i klubova imati mogućnost nastojati eventualno promijeniti pojedini zakon koji bude u proceduri, ali čini mi se da ćemo u cjelini gledamo, održati koherentnost parlamentarne većine kada je riječ o paketu poreznih zakona", istaknuo je Plenković.