Mladom bjelovarskom vatrogascu, 28-godišnjem Luki Vukaloviću na zagrebačkoj Klinici za traumatologiju presađena je hrskavica u koljenu. Bilo je to prvi put da je na 'Traumi' izveden takav zahvat. Sve je dobro prošlo, a zaslužan je i donor iz Španjolske, kaže se u prilogu RTL-a Danas.
Luka sad ponovno hoda bez bolova kakve je trpio gotovo dvije godine hodajući pomoću štaka.
"Dok sam bio na poslu ustao sam sa stolca i samo me zaboljelo koljeno, završio sam na hitnoj i saznali smo da je problem s hrskavicom", ispričao je Luka.
Život mu se dvaput promijenio, nagore pa nabolje
Život mu se odjednom promijenio.
"Nisam mogao normalno raditi kao vatrogasac u kazalištu, nisam mogao baviti se biciklizmom, stepenice su bile problem. Bilo je jako teško, pogotovo psihički", kazao je mladi vatrogasac za RTL.
A onda mu se život još jednom promijenio, ali nabolje, kada je otišao na Kliniku za traumatologiju gdje je brigu o njemu preuzeo tim predvođen doktorom Tomislavom Čengićem. Donor za Luku pronađen je u Barceloni nakon godinu dana čekanja.
"Morali smo brzo reagirati. Oni su poslali koljeno u Hrvatsku, mi smo okupili tim, organizirali zahvat, ugradili koljeno i tako mladom vatrogascu značajno poboljšali kvalitetu života", objasnio je ortoped, dr. Čengić, iz Klinike za traumatologiju KBC-a Sestre milosrdnice u Zagrebu.
Donorova kost stigla iz Barcelone
Na Klinici za Traumatologiju banka tkiva postoji od 2005. godine, ali za hrskavicu su trebali pomoć svojih inozemnih kolega.
"U ovom slučaju uveli smo kost koju mi ne možemo trenutno ponuditi zbog toga smo je uvezli iz renomirane banke u Europi iz Barcelone. Došla je u Hrvatsku na -80 stupnjeva i mi smo je pohranili u kontroliranim uvjetima", kaže Marija Zekušić, molekularna biologinja na Klinici za traumatologiju KBC-a Sestre milosrdnice.
"U planiranju zahvata mi je pomogao doktor Mislav Jelić i ovom prilikom mu zahvaljujem. Najčešće taj dio koljena zamjenjujemo umjetnim materijalom i ovaj zahvat je utoliko bio zahtjevniji što smo umjesto tog umjetnog materijala imali živo tkivo i morali smo biti oprezniji", kaže doktor Čengić.
Luka će ponovno odjenuti vatrogasnu odoru
Luku čeka oporavak, a onda će ponovno moći odjenuti vatrogasnu uniformu, ali i sjesti na bicikl, jer brdski biciklizam njegova je druga strast.
"Mogu sada normalno prekrižiti noge i hodati. I uživam, vratio sam se iz depresije, presretan, jedva se čekam vratiti na posao. I biciklizmu i novo životu. Ne mogu riječima opisati koliko sam zahvalan liječnicima", kazao je Luka za RTL Danas.