"Trudim se raditi tako da iza mog manata ostanu neka poboljšanja. Ako ne koristite poziciju za osobne dobitke i radite u općem dobru, onda rezultati neće izostati", izjavila je ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek gostujući u HRT-ovoj emisiji "Nedjeljom u 2".
Osvrćući se na neke izjave svog prethodnika Zlatka Hasanbegovića kazala je kako "u društvu postoje pojedinci koji žele pretvoriti kulturu u područje ideoloških sukoba i zazvaju isključivosti". "Kultura je upravo suprotno - područje slobodnog stvaralaštva, izražavanja i uključivosti. Posao ministra kulture nije obračunavanje", dodala je.
Cilj joj je kao ministrici reformirati kulturni sustav (izaći do kraja SIZ-ovskog načina financiranja) i povući velika sredstva iz fondova EU-a za kulturne i kreativne industrije. Financiranje kulture u Hrvatskoj nije toliko centralizirano, kazala je, te iznijela podatak da kultura dobiva 40 posto novca iz Ministarstva, oko 40 posto od Grada Zagreba, dok ostatak dolazi od jedinica lokalne samouprave i županija.
Govoreći o sadržaju naputka u kojem je, s obzirom ana Olivera Frljića, poručila kako umjetnik mora u svom djelovanju imati na umu vjerske i nacionalne osjećaje. "To je bilo brzo priopćenje, napisano u subotu ujutro. U demokratskoj državi svatko ima pravo na slobodu izražavanja, ali umjetnik ne može sve svoje neistomišljenike nazivati fašistima", kazala je. Stojimo iza prostora slobode u djelovanju, ali ona ne bi trebala zadirati u prava drugih na način da ih vrijeđa", kazala je Obuljen Koržinek koju ljuti da se kazališna scena u Hrvatskoj sudi i komentira svedena na jedan uradak.
Stižu izmjene Zakona o elektroničkim medijima
Govoreći o širenju mržnje na internetu, kazala je kako smatra da je nužno odvojiti pravila vezana za medije i ona koja važe za kulturu. "Postoje razlozi zbog kojih je područje medija 'izuzetno' regulirano vezano za neke teme, posebno elektroničkih medija. Zakon je tu prilično jasan, a pitanje je kako mi zakon provodimo. Nisu problem mediji koji su urednički oblikovani, već sadržaj koji se dijeli putem društvenih mreža. Ni u EU ni na globalnoj razini još uvijek ne postoji namjera da se društvene mreže definiraju kao mediji", kazala je Obuljen Koržinek dodajući kako zbog velikog postotka sadržaja koji poziva na mržnju i lažnih vijesti postoji potreba da se ono što se stavlja u javnost putem društvenih mreža drugačije uredi. S obzirom na to ministrica je najavila kako u četvrtom kvartalu godine u izmjene ide Zakon o elektroničkim medijima.
Odgovarajući na pitanje financiranja nekih neprofitnih medija, koje je ukinuo bivši ministar Zlatko Hasanbegović, naglasila je kako smatra da "nije dobro da Ministarstvo kulture financira medije".