Stečaj za Uljanik? /

Ministri o Uljaniku: 'Ovo je zbog zaštite interesa građana, za radnike postoji rješenje'

Image
Foto: PIXSELL, arhiva

Na Zavodu će im pomoći savjetnici i pravnici u procesu traženja novog posla, istaknuo je ministar Pavić

28.3.2019.
14:50
PIXSELL, arhiva
VOYO logo

Ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić u četvrtak je ocijenio kako je Vlada nepodržavanjem restrukturiranje Uljanik grupe postupila odgovorno prema građanima i državnim financijama, a ministar financija Zdravko Marić istaknuo je kako Vlada štiti interese poreznih obveznika.

'Trošak iz prošlosti neka rješava onaj tko ga je stvorio'

"Troškove iz prošlosti treba riješiti onaj tko ih je stvorio, a mi nudimo rješenja za budućnost", rekao je u četvrtak vlasnik Brodosplita Tomislav Debeljak, komentirajući današnji istup premijera Andreja Plenkovića, koji je rekao da Vlada ne može podržati predloženo restrukturiranje Uljanik grupe, jer bi ono značilo veliku financijsku izloženost države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postoje zaštitni mehanizmi za radnike

Ministar rada i mirovinskoga sustava Marko Pavić izjavio je da, ako dođe do stečaja brodogradilišta Uljanik i 3. maj, postoje zaštitni mehanizmi za radnike koji uključuju naknade za nezaposlene i pravo na tri minimalne plaće, otpremnine i sva prava iz kolektivnog ugovora.

"Ne prejudicirajući odluku Trgovačkog suda o stečaju, ukoliko dođe do tog stečaja, postoje određeni zaštitni mehanizmi za radnike", naglasio je Pavić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sukladno naknadama za nezaposlene, zaposlenici će imati pravo tri mjeseca primati 60 posto obračunate plaće i u maksimalnom iznosu od 4369 kuna, a ostalih mjeseci moći će primati 30 posto od obračunate plaće u maksimalnom trajanju od 450 dana, odnosno 15 mjeseci.

Stariji radnici, s pet godina prije mirovine i koji imaju 32 godine radnog staža, moći će tu naknadu primati do umirovljenja ili do pronalaska novog posla.

Također, ministar je istaknuo da radnici imaju pravo na tri minimalne plaće koje se isplaćuju putem agencije za povrat potraživanja radničkih tražbina, kao i pravo na otpremnine i sva prava iz kolektivnog ugovora, dodavši da se ta prava ostvaruju u nekoliko mjeseci po zaključenju stečaja, odnosno po objavi tražbina na Trgovačkom sudu.

"Naša procjena za isplatu plaća je 85 milijuna kuna, a naknade za zapošljavanje procijenit ćemo individualno. Također, država će, ako dođe do takve situacije, osigurati mobilne timove koji će otići u tvrtke i na taj način osigurati da se unutar pet dana od stečaja radnici mogu upisati u Zavod za zapošljavanje", objasnio je Pavić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na Zavodu će im pomoći savjetnici i pravnici u procesu traženja novog posla, prekvalifikacije, spajanja s poslodavcima, a Pavić je najavio i osnivanje tima za sagledavanje mogućnosti iskorištavanja sredstava iz Europskog socijalnog fonda za prekvalifikaciju i Europskog globalizacijskog fonda.

Vlada bi stečaj

"Krizu u Uljaniku smo gledali iz svih aspekata i moramo donijeti odluku koja je branjiva u svim tim aspektima. Pokazali smo dobru volju prema radnicima i sindikatima u tome da se održi brodogradnja u Puli i u Rijeci", kazao je Andrej Plenković n apočetkku sjednice Vlade. Naveo je i da bi ukupni trošak restrukturiranja, prema ponudi koju je iznio strateški partner Brodosplit u vlasništvu Tomislava Debeljaka, iznosio maksimalno deset milijardi i 800 milijuna kuna, a minimalno sedam milijardi i 500 milijuna kuna. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Provođenjem ovakvog programa restrukturiranja zahijevalo bi dodatno i veliko financijsko izlaganje, a bilo bi i veliko opterećenje za sve građane i porezneobveznike. To nas upućuje na zaključak da je restrukturiranje upitno i ne možemo ga podržati. Ostajemo otvoreni za dodatna rješenja", istaknuo je Plenković i zaključio priču

Tekst se nastavlja ispod oglasa
bomba
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo