Vlada je u četvrtak na sjednici uz prijedlog zakona o potvrđivanju Istanbulske konvencije jednoglasno usvojila i interpretativnu izjavu u kojoj se navodi da je cilj Konvencije zaštita žena od svih oblika nasilja, da njezine odredbe ne sadrže obvezu uvođenja "rodne ideologije" u hrvatski pravni i obrazovni sustav te da je Konvencija u skladu s ustavnim odredbama, posebno onima o zaštiti od ljudskih prava i temeljnih sloboda.
Andrej Plenković istaknuo je da je riječ o konvenciji koja je prihvaćena u okviru Vijeća Europe, a, a što je ključno, bavi se groznim društvenim fenomenom, nasiljem nad ženama i nasiljem u obitelji što je paneuropski problem.
"Bit ove Konvencije je da statistika MUP-a koja govori da je ukupno od 2013. do 2017 ubijeno 195 osoba u Hrvatskoj, od kojih 91 žena. Od toga čak 63 ubojstva bilo je od bliskih osoba, a 46 od partnera. To je bitno i time se trebamo baviti. Zbog toga ova konvencija mora biti podržana u Saboru i mora ojačati mehanizme u suzbijanju ovog negativnog fenomena", istaknuo je premijer.
Istaknuo je da je SDP imao tri godine da je predloži Saboru, a da to nije napravio, a danas pritišće vladu da to napravi.
Dodao je i da slanje Konvencije u proceduru nije plod pritiska oporbe, ni udruga, već čvrsta i jasna volja njegove vlade da ratificra dokument temeljem čvrstog uvjerenja da će ratificiranje osnažiti problem nasilja nad ženama i u obitelji. "To je ključ, ni više ni manje", poručio je Plenković.
Opovgnuo je i priče o financijskim obvezama od milijardu kuna za provedbu konvencije. "Takve priče nisu točne. Što se tiče GREVIO-a, tijela koje će nadzirati provedbu, rekao je kako slična tijela nadziru provedbu drugih konvencija Vijeća Europe. "U borbi protiv korupcije, takvo tijelo zove se GRECO. Ovo tijelo nadzire povremeno provedbu konvencije, ništa manje i ništa više", rekao je.
"Nema skrivenih namjera. S punom odgovornošću predlažem ovaj zakon da ga uputimo u Sabor", rekao je Plenković.
POGLEDAJTE VIDEO: