Potpora zakonu o švicarcu na saborskim odborima - jednoglasna je. U zraku je bila i ruka jednog zastupnika HDZ-a koji i sam ima takav kredit.
Zastupnički argumenti i s ljevice i s desnice slični su.
"Tim ljudima treba dati nadu oni deset godina plaćaju svoje obveze, a nisu se pomaknuli s mjesta", rekla je potpredsjednica Sabora Dragica Zgrebec.
"Mislim da su građani dugo godina bili nepravedno financijski tlačeni, to više ne mogu izdražti, dogorjelo je do prstiju", dodao je zastupnik Ivo Jelušić.
Za ministarstvo financija jasno je tko treba snositi trošak.
"Ide na teret jačega, na banke i to smatramo poštenim, kotrektnim i odgovornim", rekao je Igor Rađenović, zamjenik ministra financija.
Za banke je rješenje neodgovorno, nepošteno, neustavno i neeuropsko. Stoga kupuju vrijeme do izbora i moguće smjene vlade s kojom su u ratu.
"Rješenje je jednostavno: odgodimo sada ovaj zakon i Sabor može zatražiti od Vlade da u roku od mjesec dana izmisli održivo rješenje, da se konzultirate i s europskom središnjom bankom", rekao je predsjednik Udruge hrvatskih banaka Zoran Bohaček.
Iz Vlade ne odustaju.
"Tu ima jako puno kalkulacije i nepoštenja na strani banaka, poslovnog nepoštenja, a ovo što smo napravili je čak dobro i za njih", ustvrdio je Zoran Milanović.
Iz centrale austrijske Raiffaisen banke zastupnicima je došla obavijest da ta banka pokreće međunarodnu arbitražu u Washingtonu. No šef odbora za Ustav tvrdi - sad vrijede europska pravila, a ne međunarodna arbitraža.
"Ne mogu, ponavljam, ne mogu niti tumačiti niti rješavati pred nekakvim arbitražama već isključivo pred redovnim sudskim postupkom Europske unije, a to je nacionalni sud, pa ako postoji dvojba, ide se na europski sud u Luxemburgu", izjavio je Peđa Grbin, predsjednik Odbora ua Ustav.
Sabor odlučuje u petak, i vladino rješenje ima potrebnu većinu. No rat oko kredita u franku tu ne prestaje.