"Ministarstvo financija Republike Hrvatske dana 13. travnja 2022. uspješno je izdalo euroobveznicu na međunarodnom tržištu kapitala u ukupnom nominalnom iznosu od 1,25 milijardi eura, dospijeća eura 2032. godine. Godišnja kuponska kamatna stopa iznosi 2,875 posto, a ostvareni prinos 2,975 posto. Zajednički agenti izdanja bili su Citi, Erste Group, JP Morgan i Morgan Stanley.
Skuplje refinanciranje ranijeg duga
Sredstva prikupljena ovim izdanjem euroobveznica bit će korištena za financiranje općih potreba državnog proračuna, koje uključuju refinanciranje postojeće euroobveznice Republike Hrvatske koja dospijeva 30. svibnja 2022. nominalnog iznosa 1,25 milijardi eura, a koja nosi kamatu od 3,875 posto", priopćilo je odmah po izdavanju euroobveznice Ministarstvo financija.
Izdavanje ove euroobveznice potaknulo je velik interes stranih investitora, jer je potražnja bila nešto manja od tri milijuna eura, bez obzira na to što se radi samo o refinanciranju već postojeće euroobveznice. No, tu postoji problem. Večernji piše da godišnja kuponska kamatna stopa od 2,875 posto znači da se država zadužila tri puta skuplje nego lani. Tada je kamatna stopa iznosila svega 1,1 posto, a otplata je dogovorena na 12 godina.
Ministarstvo oduševljeno interesom ulagača
Unatoč tomu, iz Ministarstva su zaključili da su "postignuti konačni uvjeti potvrda statusa Republike Hrvatske kao atraktivnog izdavatelja te dokazuju snažno povjerenje ulagatelja u kvalitetu hrvatskog duga na međunarodnom tržištu, što je u konačnici omogućilo da upravo Hrvatska otvori put izdanjima euroobveznica i ostalim državama u regiji."