U Ministarstvu su utvrdili - da više od 60 posto pacijenata koji dođu u bolničku hitnu, uopće nisu hitni slučajevi i ondje ne bi trebali ni biti, a ništa bolja situacija nije ni u izvanbolničkim zavodima za hitnu medicinu. Zato žele ojačati ulogu obiteljskih liječnika te promijeniti navike građana.
"Rad u hitnoj službi olakšat će medicinske sestre. Razvrstavat će pacijente u 5 kategorija. Time bi u hitnoj završavali samo doista ugroženi pacijenti. Svi ostali trebali bi prvo potražiti pomoć kod obiteljskog liječnika", pojašnjava dr. Nakić.
Racionalizacija ali bez otkaza i zatvaranja bolnica?
I premijer TihomirOrešković je reformu zdravstvenog sustava najavio kao važnu stavku novog proračuna odnosno ušteda. Ministar je pojasnio kako se točno kani uštedjeti i što znači reorganizacija sustava.
"U sklopu reforme bolničkog sustava pojedine bolnice mijenjati svoju djelatnost. Nećemo se baviti svi – svačim ako za to nema sredstava i opreme i najvažnije – kadrova i ljudi" rekao je Dario Nakić . "Inzistirat ćemo na kvaliteti ali i na racionalizaciji troškova", naglasio je nakić , dodajući kako je trenutno zdravstveni sustav u dugovanjima 2,5 milijarde kuna.
"Ne mogu obećati da se neka bolnica neće zatvoriti, iako to nije namjera", rekao je Nakić.
"Ali imamo namjeru graditi ove bolnice – prvenstveno dječju bolnicu i KBC Rijeka', kazao je Nakić. Dodaju je i kako je njihova namjera decentralizacija te kako upravo u tom pravcu ide vraćanje osnivačkih prava bolnica "županijama i gradovima kako bi imali veći utjecaj"