ZAGREB - Ministar vanjskih i europskih poslova Miro Kovač odbacio je uz utorak optužbe Beograda da Hrvatska veliča ustaše i teroriste i pozvao srbijanske vlasti da umjesto slanja prosvjednih nota Hrvatskoj objave svojoj javnosti oštre kritike Haškog suda (ICTY) da se u Srbiji "nastavljaju veličati ratni zločinci".
Srbijanska vlada poslala je u ponedjeljak četvrtu prosvjednu notu Zagrebu u tjedan dana kojima je zajedničko to da Hrvatsku optužuju za rehabilitaciju ustaškog pokreta, veličanje osuđenih terorista i tvrdi da su neke odluke hrvatskih sudova "uperene protiv srpskog naroda".
Šef hrvatske diplomacije ponovno je odbacio te optužbe i srbijanskim vlastima poručio da bi bilo bolje da domaću javnost upoznaju s posljednjim izvješćem ICTY-a Vijeću sigurnosti UN-a u kojem se navodi da je Srbija skrenula s puta suradnje s tribunalom i nastavlja s veličanjem ratnih zločinaca.
"Važno je da Srbija radi na sebi, da ne zamagljuje stvarnost ikakvim dopisima i da kaže svojoj javnosti da je predsjednik ICTY-a objavio izvješće o radu, da je jasno konstatirao da Srbija više ne surađuje u potpunosti s ICTY-em, da ima obvezu izručiti troje svojih državljana i da se u Srbiji kontinuirano veličaju ratni zločinci", rekao je Kovač na konferenciji za novinare.
"Mislim da to javnost treba znati", istaknuo je ministar.
Kovač 'prepušta' Hasanbegoviću da objasni fotografiju s ustaškom simbolikom
Ministar vanjskih i europskih poslova Miro Kovač nije u utorak želio detaljnije komentirati poziranje ministra kulture Zlatka Hasanbegovića uz zastavu s ustaškom simbolikom, rekavši da objašnjenje "prepušta" svom kolegi iz vlade.
"On je sam za sebe to rekao, prema tome ne mogu ja komentirati svog kolegu. On je rekao da tamo nije ništa vidio, prema tome ja to prepuštam njemu", izjavio je Kovač novinarima.
Hasanbegović se fotografirao u nedjelju u mjestu Dragama, na otkrivanju spomenika Miri Barešiću, hrvatskom emigrantu osuđenom 1971. u Švedskoj za ubojstvo tadašnjeg jugoslavenskog veleposlanika Vladimira Rolovića.
Fotografija prikazuje ministra kulture sa skupinom ljudi koji drže zastavu sa šahovnicom koja počinje bijelim poljem, a na kojoj je u riječi 'Frankfurt' istaknuto slovo 'U'.