Potpredsjednik Vlade za investicije Domagoj Ivan Milošević danas je utvrdio kako je privatizacija Pastora bila "svijetli primjer" privatizacije jer ga je on kao "klinac od 29 godina" izvukao iz ralja stečaja i kupio "stvarnim novcem" dugove koje je imao prije njegovog dolaska i prije nego je počeo kupovati udjele od malih dioničara.
"2003. godine objavljena je revizija pretvorbe. Ja u njoj nisam sudjelovao, nego moj otac, koji je kao mali dioničar s dva posto dionica teško mogao utjecati. Tvrtka je preživjela za razliku od mnogih. Nije bila tajkunizirana i pretvorena u nekretninu", kaže Milošević. Što se tiče kaznene prijave koju je protiv njega podnio pravaš Pero Kovačević, kazao je da će je DORH istražiti, ali i kako je on ponosan na tu privatizaciju.
Kada je preuzeo tvrtku 2000. godine, kaže, imala je 6,5 milijuna gubitaka i 5,5 milijuna kuna ovrha, a temeljni joj je kapital bio 13 milijuna.
Ne zna što piše u spornom pravilniku, niti je li donesen
Opovrgava da je Pastor putem Zakona o zaštiti od požara pokušao nametnuti monopol na tržištu servisiranja vatrogasnih aparata, s obzirom da su svi serviseri trebali biti licencirani od strane proizvođača. U 85 posto slučaja je to Pastor pa su pojedini serviseri podnijeli ustavnu tužbu protiv tog zakona.
"Danas vam Pastor ima više od sto ugovora i svi su produženi. Postoji 150 servisera s kojima Pastor surađuje i svi su dobili licencu u skladu sa zakonom. Jedini uvjet je bio da zadovoljavaju stručnošću i opremljenošću", tvrdi Milošević, dodajući kako ni ne zna što piše u pravilniku o održavanju aparata niti je li donesen jer je u zadnjih mjesec dana zaposlen sastancima vezanim za investicije.
"Govorimo o proizvodu koji štiti imovinu i ljude. Pravilnik je trebao uvesti reda tako da onaj koji proizvede ili uveze aparat ima odgovornost za kvalitetu i snabdijevanje rezervnim dijelovima", izjavio je Milošević.
Istaknuo je kako je Pastor najbolji i jedan od samo šest proizvođača vatrogasnih aparata u regiji, te da se ostali proizvođači samo bave sklapanjem dijelova uvezenih sa Dalekog Istoka. Nije komentirao zahtjev za ocjenu ustavnosti koju su mali serviseri podnijeli Ustavnom sudu, niti izrazito negativno mišljenje Branka Smrekara iz Državne uprave za spašavanje o Pastorovom postroženju pravila za servisere.
Konzervativne je orijentacije pa se učlanio u HDZ
Zamolio je novinare da mu se ubuduće obraćaju s pitanjima vezana za njegov resor u Vladi, jer je vlasništvo nad svojim tvrtkama prenio na odvjetnicu.
Nije mu žao što je ušao u Vladu, kaže, ali je zanimljivo što su se prijave protiv njega u slučaju Pastora pojavile tek 2011. godine. Što se tiče njegovog ulaska u HDZ, kazao je kako do prije mjesec dana nije bio niti u jednoj stranci, ali da je nakon poziva Jadranke Kosor u Vladu i stranku pomislio da je u redu da uđe u HDZ, jer je "konzervativne orijentacije".
Izjavio je i kako je njegova imovinska kartica "dokaz da ništa ne skriva".
Milošević je izvijestio medije kako se sastao s veleposlanicima 27 zemalja Europske unije te da im je prezentirao akcijski plan za uklanjanje administracijskih prepreka za ulagače.
Nabrojao je tri mjere koje im je predstavio. Jedna regulira odnos Hrvatskih šuma i investitora koji se prečesto susreću s nemogućnošću dobivanja i zatvaranja koncesije. Druga prepreka su sporovi između države i jedinica lokalne samouprave oko vlasništva, koji ometaju domaće i strane ulagače, a treća se odnosi na Hrvatsku elektroprivredu i investicije u njenu infrastrukturu.
Vezani članci:
arti-201101310329006 arti-201102010688006 arti-201101280622006 arti-201102010641006 arti-201102020229006