Milinović nasljedniku ostavio minu na jugu Hrvatske

Bivši ministar zdravstva i njegovo 'roštanje' po sustavu Hitne medicinske pomoći već je izazvalo skandalozne posljedice u nekim dijelovima Hrvatske.

4.1.2012.
14:13
VOYO logo

Ukoliko ministarstvo i županija zajedno s Pločama i Metkovićem hitno ne osiguraju novac, u tim gradovima će u smjeni raditi samo jedan tim Hitne medicinske pomoći! Liječnici su do kraja siječnja pristali besplatno dežurati, a ako se do tada ne riješi problem, posljedice bi mogle biti nesagledive.

Naime, od početka studenoga počeo je raditi Županijski zavod za hitnu medicinu te u Dubrovniku rade dva paralelna tima, a u Metkoviću i Pločama samo po jedan tim Hitne medicinske pomoći u smjeni. Da se ne bi ponovili nemili događaji iz Krka, Umaga i Bjelovara, kada su bolesnici umirali pred zatvorenim vratima službi hitne medicinske pomoći, Zavod za hitnu medicinu Dubrovačko-neretvanske županije odlučio je da se u dva neretvanska grada uvedu pripravnosti timova Hitne pomoći, koje inače nisu ugovorene između Zavoda i Direkcije HZZO-a. Smrt na vratima Hitne Udaljenost Metkovića i Ploča od najbližih bolnica u Splitu i Dubrovniku je 140, odnosno 100 kilometara i tim koji ode u pratnju do bolnica ne može se vratiti u bazu za manje od četiri sata. Da nema pripravnosti, za to vrijeme u prostorima HMP u Metkoviću i Pločama ne bi bilo nikoga, piše Slobodna Dalmacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Situacija će se dodatno pogoršati početkom turističke sezone, kada će se na ovom području višestruko povećati broj potencijalnih korisnika medicinskih usluga. Procjene govore da Pločama i Metkoviću tada gravitira oko 60 tisuća ljudi.

U svakom slučaju, novca za rad Hitne pomoći nema! Ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Dubrovačko-neretvanske županije Luka Lulić navodi kako je isplatom plaća djelatnicima Zavoda za hitnu medicinu za studeni utvrđeno da Zavod nema dovoljno novčanih sredstava za poslovanje bez gubitaka ako se plate pripravnosti djelatnicima u Metkoviću i Pločama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U siječnju dežuraju besplatno

Lulić je zatražio od Ministarstva zdravlja, Županije i gradova Metkovića i Ploča da hitno osiguraju oko 850 tisuća kuna godišnje.

Dok se ne pronađe rješenje, djelatnici Hitne medicinske pomoći iz Metkovića i Ploča poručili su da će biti u pripravnosti dragovoljno i bez novčane naknade do kraja siječnja 2012. Ako se do tada ne osiguraju sredstva, bit će ukinuta pripravnost timova HMP u ta dva grada, što bi moglo rezultirati nesagledivim posljedicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo