Studentica Milanoviću: Vi ste Radić našeg doba

'Neće biti lako i nije lako. Godinama smo imali hiperprodukciju nekih zanimanja.

20.3.2012.
14:46
VOYO logo

"Cijena naše države, neovisnosti i suverenosti je užasno visoka", rekao je premijer Zoran Milinović u obraćanju studentima, ističući da smo 20 godina čekali na ulazak u Europsku uniju. Dodao je da je sada sudbina u našim rukama te da se trebamo osloboditi kompleksa da je za sve naše probleme kriv netko drugi, jer nacije koje ne shvaćaju da nije tako završe u problemima.

Zatekli smo loše stanje, a stvari smo morali mijenjati oslanjajući se navlastite recepte i izabrali umjereno porezno opterećenje. U vremenima krize sve je stvar pravog balansa.Za EU premijer je rekao da je "birokratsko-administrativna tvorevina" koja je u tom pogledu dovedena do savršenstva, a da će u trenutku kada Hrvatska postane članica, što se fiskalne politike tiče, biti ujednačena više nego ikad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Izgleda da izlazimo iz krize", dodao je premijer u kontekstu razmatranja europske budućnosti.

"Nadam se da ćemo suvereno upravljati svojim financijama i proračunom, i da će ljudi moći dostojno živjeti od svog rada na kvalitetnim poslovima", rekao je Milinović odgovarajući na pitanje kako vidi Hrvatsku za deset godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Studenti su Milinovića postavili brojna pitanja, o stabilnosti na Balkanu, proračunu, povećanju stope PDV-a, zapošljavanju mladih, a zanimao ih je i krojenje izbornih jedinica te nelogičnosti oko popisa birača.

Sve je stvar balansa

Jedan od studenata rekao je kako smatra da u razdoblju kada je u ekonomija u padu i nije najbolji potez povećanje stope PDV-a.

"Zatekli smo loše stanje, a stvari smo morali mijenjati oslanjajući se navlastite recepte i izabrali umjereno porezno opterećenje. U vremenima krize sve je stvar pravog balansa", odgovorio mu je Milanović. Kada bi se "rezalo" radikalno, dodao je, bile bi ugrožene gospodarske aktivnosti, te bi se išlo na ruku vjerovnicima.

S obzirom na tešku gospodarsku situaciju u Hrvatskoj i svijetu, Milinović je studentima rekao da će njihova borba za radno mjesto biti teška.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Neće biti lako i nije lako. Godinama smo imali hiperprodukciju nekih zanimanja. Morat ćete se boriti više nego generacije koje su fakultete napustile prije pet-šest godina", rekao je Milanović, ističući da nam već sada nedostaje liječnika i da ćemo kroz nekoliko godina vjerojatno trebati zapošljavati liječnike iz zemalja gdje je obrazovanje manje kvalitetno.

Zbog neusklađenosti obrazovnog sustava s potrebama tržišta rada, premijer je upozorio da je udio mladih među nezaposlenima iznad 30 posto, dok je primjerice u Njemačkoj, Austriji i Nizozemskoj svega 8 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Studenti su Milanovića upitali namjerava li pooštriti kriterije što se tiče znanja engleskog jezika za naše političare koji odlaze u Europski parlament.

Milanović je odgovorio da Europski parlament nije diplomatska akademija, nego parlament, te da u tom smislu od hrvatskih parlamentaraca, koji sada imaju status promatrača, ne očekuje da savršeno pričaju engleski.

"Ne izvlačite zaključke iz jednog short-cut priloga jer daju zavarati", poručio je, aludirajući na prilog u kojem je SDP-ova zastupnica strong>Ingrid Antičević Marinović pokazala zavidno neznanje engleskog. Koliko je premijeru poznato, svih 12 hrvatskih promatrača u Europskom parlamentu, govore engleski jezik.

Jedna je studentica premijera nazvala Stjepanom Radićem našeg vremena i uputila mu "rudarski poziv" za provođenje reforma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premijera Milanovića su studenti pitali je li istina da nije pao niti jedna ispit, na što je on odgovorio potvrdno. Otkrio je i da je imao prosjek ocjena nešto manji od 4,5, studirao pet godina i išao na međunarodna natjecanja. Na konzultacije kod profesora, kaže, nikada nije odlazio.

sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo