Protiv prijedloga proračuna glasovali su gradski zastupnici SDP-a, HNS-a, HSLS-a, nestranački zastupnici Sandra Švaljek i Vladimir Ferdelji te HSU-ova zastupnica Vesna Sudar, dok su za proračun glasovali HDZ, Bandić Milan 365-Stranka rada i solidarnosti, HSS, HSU, BUZ te HSP AS.
Iako se počelo spekulirati, nakon što prijedlog koji je bio na prvom čitanju na sjednici Gradske skupštine 1. prosinca nije prihvaćen, da HDZ kreće u rušenje Bandića, to se ipak nije dogodilo.
Zastupnici SDP-a i HNS-a tad su glasali protiv predloženog proračuna, dok su zastupnici iz redova HDZ-a i HSLS-a bili suzdržani. Da proračun danas nije dobio 'zeleno svjetlo', raspustila bi se Skupština, a na čelu grada bi do lokalnih izbora u svibnju bio povjerenik kojega imenuje Vlada.
HDZ-ovci nisu rušili Bandića
Predsjednik zagrebačke Gradske skupštine i gradskog HDZ-a Andrija Mikulić najavio je ranije da će Klub zastupnika HDZ-HSP AS-BUZ podržati gradski proračun za 2017., s obzirom da je gradonačelnik Milan Bandić najavio prihvaćanje njihova dva amandmana vrijednih 202 milijuna kuna, pa se taj proračun, kaže, ipak može smatrati razvojnim.
"S ovim amandmanima reda veličine 202 milijuna kuna možemo napokon govoriti o razvojnom proračunu za 2017. godinu, koji zatvara dugogodišnja obećanja gradonačelnika koja nije uspio realizirati u svojih 16 godina vladavine Gradom Zagrebom. I jednostavno, danas ćemo na taj način dobiti proračun Grada Zagreba, proračun Zagrepčanki i Zagrepčana, a ne proračun gradonačelnika Milana Bandića", izjavio je Mikulić na konferenciji za novinare u Skupštini. Ponovio je kako će Klub HDZ-HSP AS-BUZ podržati proračun ako budu prihvaćeni njihovi amandmani, jer "bez tih amandmana to bi bila čista utopija".
Dva ključna amandmana koja su usvojena
Prvi amandman financijski je "težak" 70 milijuna kuna, namijenjenih komunalnoj infrastrukturi društvene djelatnosti, za male komunalne akcije u vijećima gradskih četvrti. Ta sredstva u prvoj bi fazi išla na izradu dokumentacije, kako je, kaže Mikulić, ne bi dogodilo da ne budu ciljano namijenjena, a potom će ići faza realizacije.
Drugim amandmanom traži se 132 milijuna kuna više za gradske projekte, odnosno za kapitalne objekte, a na taj će se način, tvrdi, realizirati sve ono što je gradonačelnik Bandić dugo obećavao, a nije realizirao.
"Išli smo potpuno ciljano da nam se ne može desiti dislokacija sredstava, micanje sa stavke na stavku, s pozicije na drugu poziciju, i to posebno kada je u pitanju izborna kampanja. I na taj način smo jednostavno ograničili - radi se o 202 milijuna kuna. Dakle, konkretni projekti, zatvaramo neke projekte", istaknuo je čelnik zagrebačkog HDZ-a.
Objekti koje se želi urediti ili izgraditi
Kao primjere objekata koje se želi urediti ili izgraditi naveo je Trg dr. Franje Tuđmana na Črnomercu, izgradnju nekih objekata u istočnom dijelu grada, gradnju sportske dvorane za školu u Granešini, za što je amandmanom predviđeno 25 milijuna kuna. Tu je i projekt tržnice sa strategijom razvoja natkrivenih gradskih tržnica, dok je 30 milijuna kuna namijenjeno gradnji sljemenske žičare, a za denivelaciju rotora Remetinec 20 milijuna kuna. Zahtijeva se i obnova gradskih fasada na Gornjem gradu, a jedna od većih stavaka je produžetak Branimirove, također projekt koji se godinama obećava, a nikada nije realiziran.
Na novinarski upit zašto njihovih 30 milijuna kuna za sljemensku žičaru, kad je Bandiću to kapitalni projekt čiju je realizaciju najavio početkom iduće godine, predsjednik Kluba HDZ-HSP AS-BUZ Mario Župan (HDZ) rekao je da je Bandić za žičaru u proračunu predložio 10 milijuna kuna, a oni dodatnih 30 milijuna kuna. "Deset milijuna kuna je za projektnu dokumentaciju, a 20 milijuna za početak prve opreme - sajli", rekao je Župan.