Pokazali su ministrici kako se pjeva, pleše Linđo, a potom i što sve mogu "friško" pristigli tableti. Prvašići Osnovne škole Ivana Gundulića u Dubrovniku dobili su ih u prošli petak, prije većine od 74 škole u kojima se eksperimentalno provodi reforma. Već su o njima ponešto i naučili
Njihovi kolege školarci, još će se neko vrijeme morati zadovoljiti knjigama. Na tablete još čekaju. "Koliko je meni poznato ovaj veliki dobavljač o kojem puno ovisi, krajem ovog tjedna je obećao isporuku, međutim ja ne bih ulazila u detalje jer to je dio ugovora koje su škole sklapale sa raznim dobavljačima i neki su dobili tablete i prije godišnjih odmora", kazala je ministrica obrazovanja Blaženka Divjak.
Ministrica kaže kako ni u kom slučaju fokus nije na opremi, već promijenjenom načinu rada. Ovdje je sa savjetnicima došla čuti iskustva učitelja "Škole za život". "Ja mislim da bi tu bilo potrebno više susreta u živo nas učitelja gdje bismo mi mogli razmjeniti još više ideja nego na lumenu, na vrsti online edukacije, vrijeme će pokazati koliko će to biti dobro, a mislim da je dobro što su djeca rasterećena", kazala je Tonka Brailo, učiteljica OŠ Ivan Gundulić.
"Prva stvar svi smo pristali jer želimo promjeniti sustav, ali obim posla nismo očekivali, ovoliki obim posla", kazala je Katija Tarocco, učiteljica OŠ Ivan Gundulić i županijska povjerenica sindikata učitelja.
Ministrica im je zato obećala povećanje plaće. "Znači već od ovog mjeseca će osjetiti to na plaći, to je ono što sam pojasnila kod učitelja do nekih 15 posto ovisno o obimu prekovremenoga rada", kazala je Divjak.
Generalni stav učitelja je kako ih se dovoljno ne cijeni, a upravo su oni stupovi reforme, zaduženi za sadnju znanja u pametne male glavice. "Da budemo dobri , pomažemo jedni drugima i da se igramo zajedno, a ne da nekoga ostavimo samog a s drugim se igramo", kazala je Mia, učenica prvog razreda OŠ Ivan Gundulić
Kad bi sve išlo glatko kao Miji učenje, za eksperiment zvan Škola za život, ne bi bilo straha