Mještani Viškova ne odustaju. Zbog Županijskog centra za gospodarenje otpadom Marišćina opet su na nogama.
U prosvjednoj šetnji od centra Općine do nekoliko kilometara udaljenog deponija iznijeli su svoje strahove. Svi su složni u zahtjevu da se deponij koji ne radi po zakonu zatvori.
Mještani Viškova ne odustaju od borbe za čisti zrak. U višekilometarskom pješačenju nije ih omela ni kiša jer smrad s deponija guši ih.
"Smrdi, smrdi, jako smrdi međutim problem je u tome tko zna što nam sa tim smradom dolazi", požalila se Ksenija.
Unatoč ranijem dogovoru dočekala su ih zatvorena ulazna vrata. Nakon kraće rasprave ipak ulaze.
"Ako treba svaku subotu na Hod za čisti zrak, pa nekome ćemo dojadit i Vlada ćemo konačno nešto postići. Mi smo na smradišćini, a ne na Marišćini", kaže Marina.
Prizor nije bajan jer otpad nije zatrpan. Ideja projekta bila je da u postrojenje ulazi smeće, a izlazi gorivi otpad.
"Međutim on je takve kvalitete da ga više nitko ne želi primit, praktički imate tvornicu koja proizvodi nešto što nitko ne želi kupit i onda oni ne znaju što bi sa time i bacaju u ove rupe iza nas i praktički vratili smo se 50 godina unatrag gdje zapravo smeće zatrpavamo u rupe", objasnio je Josip Katalinić iz Kriznog eko stožer Marišćina.
Rok za sanaciju je do utorka, poručuje načelnica koja će potom alarmirati ministarstvo i inspekciju zaštite okoliša.
"Da zaista onda nalože ovom centru da ili postupaju u skladu sa okolišnom dozvolom ili da ga privremeno zatvore", rekla je Sanja Udović, načelnica Općine Viškovo.
Čelni čovjek deponija poziva na strpljenje.
"Najavu zatvaranja Marišćine ne bih komentirao jer to ima svoje posljedice dalekosežne o kojima mi je sada teško pričati, međutim naš je zadatak ovdje da vladamo svim procesima, da smanjimo, odnosno potpuno eliminiramo mirise prema mjestu", smatra predsjednik Uprave Ekoplusa Josip Dedić.
I dok on najavljuje rok do kraja godine, mještani uzvraćaju najavama još radikalnijih poteza.