Kraj srpnja i početka kolovoza neuobičajeno su prohladni i s ogromnim količinama oborina. O tim naglim promjenama vremena i ekstremnim vremenskim uvjetima koje smo iskusili proteklih tjedana, na televiziji N1 govorila je meteorologinja Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) Dunja Plačko-Vršnak.
Najprije se osvrnula na obilne kiše koje su izazvale velike poplave u Sloveniji, gdje je nekoliko osoba poginulo, a zatim, nešto blaže i u Hrvatskoj, kazavši da je to započelo u Austriji i njoj susjednim zemljama.
"Pod djelovanjem jedne ciklone pri tlu i frontalnih poremećaja i zadržavanja vrtloga vlažnog i nestabilnog zraka u višim slojevima atmosfere, zapravo je došlo do dugotrajnog zadržavanja tog vlažnog nestabilnog zraka iznad Slovenije i kasnije Hrvatske, a zatim se to sporo premještalo kasnije na istok", objasnila je.
'Najgore je, izgleda, iza nas'
Srećom, kaže, izgleda da je najgore iza nas, iako i dalje treba biti oprezan.
"Maksimumi su počeli opadati, a opadaju i vodostaji u Austriji i Sloveniji. Kod nas će biti kritična situacija u trenutku kada će se vrlo visoka Mura i Drava spojiti i onda to krene nizvodno. Što je sve nizvodnije, ide sve polakše, a vodeni val zapravo onda sve sporije odlazi”, kazala je Plačko Vršnak.
Take vremenske prilike mogle bi biti sve češće, smatra ona.
"Riječ je o izvanrednom događaju, no takvi ekstremi će, nažalost, najvjerojatnije biti sve češći. Hoće li se pojavljivati svake godine ili svake treće - teško je reći. Nažalost, njihova frenkvencija bi mogla biti sve veća. Sve se to događa upravo kao posljedica onoga što klimatolozi stalno spominju – klimatskih promjena koje nisu tu od jučer", rekla je i dodala da bismo se trebali navikavati na izvanredne vremenske uvjete.
Do kraja tjedna opet stiže pravo ljeto
"Tome se trebamo prilagoditi, prilagođavati infrastrukturu i sve što to prati. Ti ekstremi, tornada, velike količine poplava, suše, bit će vjerojatno sve češći, ne samo u Europi nego i u svijetu", naglasila je.
Što se tiče vremenske prognoze do kraja ovoga tjedna, Plačko-Vršnak je rekla da će se vremenske prilike postupno smirivati, posebno u drugoj polovici tjedna kada opet stiže pravo ljeto.
"Kiše bi moglo biti sa srijede na četvrtak, ali te oborine ne bi trebale znatnije utjecati na vodostaje", kazala je.
A što se tiče dugoročnije, višemjesečne prognoze, kazala je za N1 da bi druga polovica kolovoza trebala biti prava ljetna.
"Možda bude još toplinskih valova, to ne možemo reći, ali u svakom slučaju, ide stabilnije vrijeme, s manje oborina. Svi se nadamo onda babljem ljetu. No, nažalost, postoje signali da će dugoročno količina oborina biti oko prosjeka, ponegdje i veća, ali trebalo bi biti toplije od uobičajenog. Vjerujem da se za posezonu ne moramo bojati", kazala je.
POGLEDAJTE VIDEO: Vodeni kaos u Sloveniji: To se događa jednom u 100 godina