To je bio odgovor na primjedbu novinara da se zadnjih dana čini kako su "odnosi između postmiloševićevskih snaga u Srbiji i posttuđmanovskih u Hrvatskoj gori nego između Tuđmana i Miloševića".
Predsjednik na odlasku kazao je i kako je plan Slobodana Miloševića bio da se Srbi iz Hrvatske povlače zajedno s vojskom i ostavljaju sve što su imali u Hrvatskoj.
arti-201001210301006Milošević se "nije se bunio kad su Srbi odlazili iz Hrvatske. Zašto? Jer mu je ta masa trebala da naseli Kosovo kad je iselio Albance. Ali, Srbi iz Hrvatske tamo nisu htjeli ići, jednostavno to nije dolazilo u obzir, oni su na kraju krajeva hrvatski građani i oni su možda najveće žrtve ovoga rata", izjavio je Mesić tjedniku kojeg izdaje Srpsko narodno vijeće.
Dodik - Milošević s novom taktikom
Kazao je i da premijer Republike Srpske Milorad Dodik "sada realizira ono što Milošević nije uspio, on to želi realizirati na jedan drugi način, ne topovima i tenkovima, nego igra na kartu umora Europske unije, europskih i svjetskih mehanizama, i umora susjeda".
arti-201001210125006Ipak, naglašava da on nije bukvalno mislio poslati vojsku na Republiku Srpsku nakon eventualnog raspisivanja referenduma o neovisnosti jer je Hrvatska danas i članica Nato saveza te se mora tako i ponašati.
Smatra da Tadić u svojim izjavama poručuje građanima u Republici Srpskoj da im je glavni grad Sarajevom. Tadiću pak zamjera što Dodika nije prozvao nakon što je dočekao "uz fanfare" Biljanu Plavšić "zločinku, koja je kriva za stotine smrti i koja je pomilovana".
Ukidanje prava glasa dijaspori
Govoreći o Daytonskom sporazumu, jasno je izrazio stav da dijaspora ne bi trebala glasati na hrvatskim izborima.
"Ako mi za svake izbore izlijepimo cijelu BiH svojim plakatima, učvršćuje li to BiH? Svakako ne. Ako se ubuduće regulativa napravi tako da u Hrvatskoj glasa samo onaj koji ovdje ima prebivalište, već smo napravili jedan veliki iskorak. Toliko što se Hrvata tiče. A što se tiče Srbije, bila bi dobra poruka iz Beograda da su Srbi u BiH građani Bosne i Hercegovine, da im je glavni grad Sarajevo i da svoju politiku kreiraju u Bosni i Hercegovini", izjavio je Mesić za Novosti
Ustvrdio je i da su "Hrvati Bosne i Hercegovine konstitutivni element BiH, a ne nacionalna manjina ili dijaspora. Oni nisu odselili iz Hrvatske da bi se nastanili u BiH".
Komentirao je i uplitanje Crkve u izbore: "vidjeli smo one zapjenjene, one bijesne istupe koji su osramotili Crkvu. Oni su se uključili u ovu izbornu kampanju na dosad nezabilježen način. Ne znam zašto". Poručio im je "ako crkveni ljudi žele vladati, neka se biskupi lijepo kandidiraju pa će imati mandat."