Rijetke snimke medvjeda nastale u zimskim mjesecima objavili su iz Javne ustanove Priroda Primorsko-goranske županije.
Snimljene su u Gorskom kotaru i na Velebitu, i to u vrijeme kada bi medvjedi trebali spavati zimski san.
Lovcima tvrde da su budnih medvjeda tijekom zime normalna pojava
Siječanj, a medo je budan. Gotovo da nema stanovnika Gorskog kotara, koji se nije susreo s, naoko, tromim sumještanima. Pogotovo im je slatko doći do prepunih voćnjaka.
"Jedino je opasan kada ima mlade, medvjedica je opasna, ona se
boji za mlade i onda će čovjeka napast, jer mladi krenu prema
čovjeku i onda ona krene za njima.
Samo ostaneš mirno stajat, nema bježanja, jer ako ćeš bježat onda
mu daš neki povod da on krene za tobom", kaže stanovnik
Fužina Anton Švob.
Što se tiče prizora nastalih u vrijeme kada bi medvjedi, barem po nama laicima, trebali spavati, lovci kažu, nije to baš tako čudno.
"Sad imamo kamere, zadnjih deset godina se prati. Ženka se sigurno povuče, jer ima za okotit i čeka, a mužjak vjerojatno okolo luta i donosi hranu i pitanje di spavaju", objašnjava Igor Barak, tajnik Lovačkog društva Lisjak.
Dodaje, tajnik Barak, kako medvjedi u ovo vrijeme pronalaze svoj mir ponajviše u šumi. Međutim, sada su se, kaže, opustili i zbog mira koji je rezultat situacije s koronom.
Zbog tople zime medvjedi nemaju potrebe za spavanjem
Ponekad su, objašnjava dugogodišnji lovac i šumar u Gorskom kotaru, jednostavno zbunjeni. Medvjed u migraciji pređe i 50 kilometara dnevno, obično na dobro poznatim rutama.
"Kada medvjed spava? Kada je hladna zima, kada nema dovoljno u prirodi hrane i onda medvjed hibernira, uvuče se u brlog i spava da sačuva hranu do proljeća. Dok god su uvjeti da medvjed može doć do hrane, on jednostavno ne spava", tvrdi Filip Lacković, bivši lovac i šumar.
Treba ih pustiti da u miru uživaju u svom dubokom dijelu šume i ne prilaziti.