MEDICINSKE SESTRE DIGLE GLAS ZBOG NESPOSOBNOG SUSTAVA: /

'Neke radije odlaze konobariti nego da rade u zdravstvu'

Image
Foto: Pixsell/ilustracija
12.5.2018.
12:30
Pixsell/ilustracija
VOYO logo

U Hrvatskoj danas na 100.000 stanovnika ide 449 medicinskih sestara, odnosno jedna sestra na 222 stanovnika, što je 50 posto manje od prosjeka EU-a.

Prema nekim procjenama, u zdravstvenim ustanovama nedostaje oko 12.000 medicinskih sestara. Samo u KBC-u Zagreb, primjerice, nedostaje ih između 600 i 700.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plaće od 2500 kuna, a u Švedskoj od 2600 do 3500 eura

A nedostajat će ih još i više, jer u posljednjih pet godina, odnosno od ulaska Hrvatske u Europsku uniju, 926 sestara i tehničara otišlo je iz Hrvatske, a još toliko ih je zatražilo dokumente radi odlaska u inozemstvo. Kako piše Glas Slavonije, medicinske sestre u Hrvatskoj sa svim dodacima za smjenski rad, noćni rad i dežurstva vikendom dobiju mjesečnu plaću, ovisno o radnom mjestu, od 2500 do 6000 kuna. Istodobno, medicinskim se sestrama primjerice u Švedskoj nudi plaća od 2600 do 3500 eura. No daleko od toga da odlaze zbog novca.

Uopće im ne priznaju obrazovanje

"Sestre ne odlaze samo zbog plaća već zbog iscrpljivanja u bolnicama, u kojima su nevidljive i neprepoznate", tvrdi Ana Ljubas iz Udruge kardioloških medicinskih sestara. Glavni razlog je nezadovoljstvo uvjetima rada i nepriznavanje njihovih kvalifikacija u hrvatskom zdravstvu. U hrvatskom zdravstvu trenutačno radi 39.000 sestara i tehničara, od kojih je njih oko 10.500 završilo dodiplomski ili diplomski studij sestrinstva. Ukupni podaci govore da je u Hrvatskoj više od 10.000 visokoobrazovanih sestara, a neke od njih su i s doktoratima, što hrvatski zdravstveni sustav ne prepoznaje. Ukratko, magistrama sestrinstva ne preostaje ništa nego posao tražiti vani, ili raditi kao da nikada nisu ni studirale.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Osobno nisam nikada vidjela da je neka ustanova raspisala natječaj za magistru sestrinstva, ali sestre koje se odluče na diplomski stručni studij ili magisterij u svoje obrazovanje ulažu same i mogu se samo nadati da će njihova ustanova to nagraditi", upozorava predsjednica Hrvatske udruge medicinskih sestara Tanja Lupieri.

S druge strane, srednjoškolsko obrazovanje sestara jedino u Hrvatskoj traje pet godina i potpuno je neprimjereno za nastavak školovanja na visokoobrazovnim ustanovama.

Zakonska zabrana zapošljavnja

Da paradoks bude veći, unatoč drastičnom nedostatku medicinskih sestara, prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, na burzi je trenutačno 979 medicinskih sestara.

"I dalje postoji zabrana zapošljavanja koju nijedan ministar do sada nije ukinuo" upozorava Ankica Prašnjak iz Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara. Rezultat je poražavajući - zbog velikog nedostatka medicinskih sestara i tehničara oni postojeći moraju raditi mnogo više od očekivanog. Predstavnice udruga sestara tvrde da sestre u Dalmaciji, primjerice u Dubrovniku, radije konobare nego da rade u zdravstvenom sustavu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stoga udruge sestara predlažu izmjene pravilnika koji onemogućavaju zapošljavanje sestara u hrvatskim bolnicama, bolje uvjete rada, priznavanje njihovih stručnih kvalifikacija i povoljne stambene kredite kako bi mogle zasnovati obitelji u Hrvatskoj. Kako bi upozorile na sve ove probleme, medicinske sestre u subotu, na Međunarodni dan sestrinstva 12. svibnja, organiziraju prosvjednu povorku središtem Zagreba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc rewind
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo