Za jedno mjesto na studiju logopedije u Zagrebu bori se šest maturanata kojima je to prvi izbor.
"Za logopediju sam se odlučila zato što je to spoj svega što me zanima. To je dosta interdisciplinarno područje, spoj medicine, psihologije, društvenih znanosti", kazala je Ema Embrešić, maturantica iz Osijeka.
"To je jako traženo zanimanje i sigurna sam da ću naći posao nakon studija. Kvote su male i nadam se da ću upasti", smatra Nikolina Pleslić, maturantica iz Svetog Ivana Zeline.
Osim uspjeha u srednjoj školi i na državnoj maturi potrebno je proći i provjeru glasovno-jezičnih sposobnosti. To je eliminacijski kriterij.
"Prijemni je prošao dosta lagano i brzo, dosta opuštena atmosfera i par pitanja. I prošla sam", kaže Ines Milić, maturantica iz Đakokova.
"Uvijek postoji strah da neću upasti, ali znam da uvijek mogu pokušati ponovno. Ako nije suđeno, nije suđeno ali ne odustajem sad ako prvi put ne upadnem", rekla je Luna Rajković, maturantica iz Zagreba.
Onih kojima je ovo prvi izbor je 287, a mjesta ima samo za njih 50. Podatak koliko logopeda nedostaje na tržištu rada nemaju, a povećanje upisne kvote nije jednostavno.
"Što znači povećati kvotu za 30 studenata, to je povećanje od 60 posto, znači 60 posto više nastave, angažiranih nastavnika, vanjskih dionika. To je ogroman proces i mi ne možemo o tome samostalno odlučivati", objašnjava Ante Bilić Prcić, dekan Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Prema omjeru prijave prvih izbora i upisne kvote ovaj studij logopedije je najtraženiji. Među prvih pet su još i studij: psihologije, grafičkog dizajna, radiološke tehnologije i kriminalistike.
Na studiju radiološke tehnologije mjesta ima za 40 budućih studenata, a kao prvi izbor to je prijavilo njih 165.
"Nekad je to bilo zanimanje vezano za izvore zračenja. Danas to zanimanje je orijentirano, odnosno sve više aparate je za magnetsku rezonancu, neuronavikaciju. Ti ljudi su zapravo vezani uz IT", pojasnio je dekan Krešimir Rotim, dekan Zdravstvenog veleučilišta u Zagrebu.
Iako u školama nedostaje nastavnika fizike i matematike interes za nastavničkim smjerovima pada. Tvrde najveći problem je status nastavnika i bolji uvjeti rada izvan sustava obrazovanja.
"Na prediplomskom studiju matematike kvota je 70 studenata, a zadnje dvije godine mi upisujemo 50%. Na fizici je još gore. Na 4 nastavnička studija mi 5 studenata upišemo", prodekan za nastavu Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Mladen Vuković.
S konačnim rezultatima državne mature za tjedan dana maturanti će znati i na koji fakultet su se uspjeli upisati.