Hrvatska muku muči s iseljavanjem i to se počelo itekako osjećati posljednjih godina na raznim stranama, od kojih je možda najproblematičnija ona koja se tiče majstora. Naime, Hrvatskoj kronično nedostaju zidari, keramičari, plinoinstalateri...
"Dižemo cijene kako bismo odbijali ljude, ali ne ide, trebaju nas, i spremni su platiti koliko god kažemo. Naše se cijene izjednačuju s onima u Njemačkoj ili Austriji, u kojima se po satu plaća od 80 do 100 eura", rekao je za Novi list jedan zagrebački plinoinstalater.
Time je najbolje objasnio kakvo stanje trenutno vlada na hrvatskom tržištu. A nije bilo tako još do prije tri godine, kad je Zagreb brojao 190 registriranih plinoinstalaterskih obrta u odnosu na današnjih niti 40!
"Od 60 šegrta koje sam obrazovao, njih je 57 otišlo van, i dosad se nitko nije vratio, otkriva, dodajući kako je obrtniku nemoguće, i vrlo rizično, s premalim brojem radnika prihvatiti se nekog većeg projekta. Dobrim zanatlijama se u Hrvatskoj, kraj toliko posla, danas isplatiraditi i živjeti kod kuće, samo to mladi ljudi još uvijek ne shvaćaju. Nažalost, majstore se godinama nije dovoljno cijenilo, što se sad promijenilo, i svi se opet klanjaju dobrom keramičaru ili zidaru, svakome tko zna posao, i tko može i ovdje dobro zaraditi" kazao je Novom listu.
Podaci Hrvatske obrtničke komore na prvi pogled upućuju na to da su obrtnici shvatili kako se od majstorstva i u Hrvatskoj napokon može dobro živjeti, jer kažu da je broj aktivnihobrta unatrag godinu dana porastao za preko šest posto. Prije deset godina aktivnih je obrta bilo gotovo 98 tisuća, kad je njihov broj u krizi počeo značajno padati, i do lani se spustio na nešto malo više od 78 tisuća, no od prošle godine ponovno raste te ih je ove godine preko 83 tisuće. Gdje su svi ti obrtnici onda kad ih trebamo, nameće se logično pitanje.
Ne postoji podatak koliko je obrtnika svoj posao preselilo u inozemstvo, no činjenica je da s obrtom osnovanim u Hrvatskoj, sad mogu raditi i vani, što također može biti jedan od razloga zašto broj obrta u Hrvatskoj raste. Od 2016. godine naovamo je samo 90 obrtnika u Hrvatskoj obrtničkoj komori zatražilo potvrdu o položenom majstorskom ispitu, što je priprema za odlazak u inozemstvo, no ona im vani nije nužna kao dokaz o majstorstvu, jer za rad vani mogu priložiti samo diplomu, navodi Novi list.